Zeytin Yemenin Faydaları

İbn-i Sina’nın zeytinin sağlığa faydalan ile ilgili söyledikleri günümüz tıbbının verileriyle büyük oranda örtüşüyor. Özellikle de vücuda güç ve zindelik kazandırması konusunda söyledikleri.

Buna göre, bir fincan zeytin yağı 4.4 mg demir içeriyor. Burada, demirin varlığı enerjinin sağlanması için çok önemli. Çünkü demir, yağı enerjiye çeviren carnitine isimli amino aside bu kimyasal işlem için yardım ediyor. Zeytinde bulunan demir ayrıca kandaki hemog-lobini de artırıyor.

Zeytinin Cilt İçin Yararları

Zeytinin cilde katkıları konusunda da Sina’nın söyledikleriyle günümüz tıbbının verileri arasında paralellik söz konusu. Zeytin yemek ciltteki kırışıklıkları yüzde yirmiye varan yüksek bir oranda onarıyor. Bunun sebebi ise zeytinin cildi yumuşak ve sağlıklı kılan oleic asit içermesi.Ayrıca zeytin, cilt için mükemmel bir antioksi- dan olan E vitamini içeriyor.


-------- Sponsorlu --------

Bağırsaklara Faydası

Zeytinin bağırsaklara olan faydası da yine Sina ile modern tıbbın ortak görüş bildirdiği alanlardan birisi. Sina gibi, modern tıbba göre de zeytin bağırsakların yavaş çalışmasına bağlı kabızlık problemlerinin giderilmesinde rol oynuyor.

Zeytin İştah Açar mı

Modern tıbbın zeytinin faydaları konusunda vardığı önemli sonuçlardan birisi de onun iştahı kontrol altına alması. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre yemek öncesi yenilen 10 adet zeytin iştahı yüzde 22 oranında frenliyor. Araştırmaya göre zeytinin içerdiği bir asit türü cholecystokinin adlı beyne doyduğu mesajı gönderen bir hormonu harekete geçiriyor. Böylelikle kişinin gerektiğinden fazla yemesi önlenmiş oluyor.

1 YORUM

  1. Pingback: Hazır Meyve Suyu Zararları — Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir