Doğru ve İdeal Spor

Sağlıklı yaşam için yapılan sporun faydalı olabilmesi için ölçülü olması, aşırıya kaçılmaması gerekir. Orta derecede sporda ten kızarır, deri dolu dolu olur ve ter belirir. Spor çok ağır yapıldığında ise vücut çok terlemeye başlar. Bu zararlıdır çünkü bu ter önce bedeni kızdırır daha sonra soğutur, vücudun hıklarını tahrik edip çürümesine sebep olur ve organlar zayıflar. Bu hiç istenmeyen bir durumdur.

Spora başlama hazırlığından sonra spor yapmaya yavaş yavaş başlanmalı sonra yine aynı şekilde yavaş yavaş arttırmalıdır. İstenen düzeye geldikten sonra yine yavaş yavaş hareketi azaltmalıdır ta ki hareket bitip kuruncaya kadar.

Spor yapmakta istenen düzey şudur; Beden ısınmak, özellikle sırt ısınıp kızmalı ve ter gelmeye başlamalıdır. Ter derinin kıllarının dibinde fark edilmeli fakat bu ter gözeneklerden dışarı çıkıp damlamamalıdır.


-------- Sponsorlu --------

Elle yoklayınca tendeki nem hissedilmek ancak bu ter ele bulaşmamak ve asla akacak düzeye gelmemelidir. Bu düzeye gelince sporu bırakmak gerekir. Fakat bırakmanın da kuralları vardır. Spor bırakılırken tekrar masaj yapılır. Masaj veya ovma başlangıçta sert ve katı olmalı, zamanla hafif ve yavaş hale gelmelidir. Yavaş yavaş ovarken beden soğumak, nefes alıp verme yavaşlamalıdır. Bu hale gelince el ve yüzler yıkanır ve spor bitirilmiş olur. Bundan sonra yemek yenilebilir.

Spor bu şekilde yapılırsa hekimlerin istediği amaca ulaşılmış olur. Yani vücutta kalan ve atılması gereken maddeler vücuttan atılır ve sağlık kazanılır. Spordan sonra yapılan masaj çok önemlidir, çünkü sporla uzaklaşamamış bazı maddeler son masaj ile vücuttan uzaklaşır. Spor bırakılıp vücut dinlenmeye başladıktan sonra hemen kuvvetli, sert hareket etmek, sonra tekrar hiç hareketsiz duruma geçmek vücut için çok kötüdür. Buna çok dikkat etmek gerekir.

1 YORUM

  1. Pingback: Okulda Öğrencilere Kuru Üzüm » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir