Ayak Mantarına Sarımsaklı Bitkisel Tedavi

Uzmanlar; Yaz Aylarında artan ayak mantarı hastalığına karşı sarımsak kullanılmasını tavsiye etti. Peki ayaktaki mantarı geçirmek için sarımsak nasıl kullanılır?

Havaların ısınması ile beraber artan neme bağlı olarak terlemelerin yaşandığını belirten Uzmanlar sarımsakta bulunan vitaminlerin hücre yenileyici özelliğe sahip olduğunu vurgulayarak, “Ayak mantarından sarımsak ile kurtulmanın mümkün olduğunu” açıkladı.

Uzmanlar, “Terlemeden kaynaklı ortaya çıkan ayak mantarlarına bitkisel karışımlarla çare bulabilirsiniz. Ayak mantarı nemli ortamları sever. Bilhassa yazın eğer kapalı bir ayakkabı giyiyorsanız bu mantar artabilir, kaşınabilir, ayakta döküntüye yol açar, ayak kokusu yapar, ileri derecede kaşınmalar ve deride tahrişe yol açar. Bir takım vakalarda koku ve tahrişle beraber alerjik tepkiler de görülebilir ve sizi çok rahatsız edebilir. Aşırı nemden uzak durmak lazım.


-------- Sponsorlu --------

Ayak Mantarı için Zeytinyağı, Ozon yağı ve Sarımsak Karışımı

Benim önerim zeytinyağı, ozon yağı ya da magnezyumdan birisinin içine birkaç diş sarımsağı döverek koyun. 5-6 gün bekletin, ardından ayağınıza sürün. O yağ mantara çok yararlıdır. Ya da leğenin içine sıcak su koyun, kaynar su, ardından dövülmüş 4-5 diş sarımsağı içerisine atın.

Sarımsakta bulunan germanyum, çinko, A, B1 ve C vitaminleri hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Ayağınızı yakmayacak düzeye gelince içine koyun, 15 dakika yıkayın. Bu işlemleri yaparsanız ayaklardaki mantardan kurtulabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Uzmanlar, bu uygulamaların 3-4 gün aralıklarla 15 gün boyunca yapılması gerektiğini söyleyerek, “Daha sonra 2-3 ay kadar beklenir, şikayet tekrarlarsa aynı işlemler yenilenerek tedaviye devam edilir. Bu süreçte kişilerin ayakkabı seçimlerinde dikkatli olması ve nem yaratacak, rahatsızlığı tekrar ettirebilecek hususları ortadan kaldırmaları gerekir.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir