güneş gülü bitkisi

Güneş Gülü Bitkisi

Yara Tedavisinde Güneş Gülü Bitkisi (Çiçeği) Kullanılacak

ABD’ de yapılan bir araştırmada, güneş gülü çiçeğinin (bitkisi) üzerinde bulunan yapışkan maddenin doku tedavisi ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılabileceğini iddia ediliyor.

Güneş gülü bitkisinin her bir yaprağı tüye benzeyen minik dokunaçlarla kaplıdır. Bunların tepesinde su damlası gibi ve güneşte parlayan bir madde bulunur. Aslında bu dikkatlice gizlenmiş bir tuzaktır. Bu damlacıklara konan böcekler oraya yapışır. Böcek kurtulmak için çırpındıkça bitkinin dokunaçları ve yaprakları kıvrılarak böceği iyice sarar. Bu etobur çiçeğin avını sindirme süreci artık başlamıştır.

BBC’de yayınlanan habere göre, Amerika’daki bir üniversite bu bitkinin tedavide de kullanılması üzerinde çalışıyor. Araştırmalar, bitkinin üzerindeki yapışkan maddenin doku tedavisi ve yaraların iyileştirilmesinde de kullanılabileceğini gösteriyor.

Doku mühendisliği, hasar gören organların yenilenmesini hedefleyen yeni bir alan. Hastalıklı veya yara almış sinir, kemik, kas gibi dokuların yerine yeni ve sağlıklı dokuların nakledilmesini ve bunların vücuda entegre olup işlev kazanmasını öngörüyor. Ancak hekimler bu hücreleri vücuda enjekte edip yeni doku oluşmasını beklemiyor. Hücrelerin bölünüp ayrışması için yapışacağı bir yüzey gerekiyor; sünger, ağ, jel gibi maddeler. Hücreler çoğalmaya başladığında bu maddeler hücrelerin yerleşmesini ve irtibatlı olmasını sağlıyor. Sonunda bunlar geride sağlıklı dokuyu bırakarak çözülüp vücuda karışıyor.


-------- Sponsorlu --------

Doku Mühendisliği

Doku mühendisleri bu işi yapacak en ideal maddeleri bulmaya çalışıyor. Tennessee Üniversitesi’nden Biyomedikal Mühendis Mingjun Zhang bu maddeyi bulmak için tabiata yöneldiğinde güneş gülü bitkisinin jele benzeyen tutkalını denemeye karar veriyor. Doğal ve vücutta çözülebilir olan bu madde şeker ve asit bileşimlerinden oluşmaktadır. Yapışkan olması sebebiyle hücreler kolay bir şekilde tutunabiliyor. Ayrıca esnek olması şekil vermeyi kolaylaştırdığından doku mühendisliği bakımından önemli bir özellik.

Zhang, güneş gülü tutkalını inceledikçe bu iş için ne kadar uygun olduğunu anladı. Cam yüzey üzerine sürdüğü tutkala sıçanların beyninden alınmış canlı hücreler yerleştirdikten 24 saat sonra hücreler yapışkan maddeye tutunarak çoğalmaya başlamıştı.

Zhang bunları su altına tuttuğunda bile hücrelerin yerli yerinde durduğunu gördü. 2011 yılında yayınladığı araştırma sonuçlarında nöronların, kemik ve deri hücrelerinin güneş gülü tutkalına başarı ile tutunup çoğaldığını yazıyordu.

Zhang bu maddenin çoğu uygulamada kullanılabileceğini açıklıyor. Ayrıca bu tutkalın üzerine sağlıklı hücreler enjekte edilerek açık yaraların tedavisinde de kullanılmasını amaçlanıyor.

Yazan: Arda KILIÇ  / Blog Yazarı   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir