Hangi Durumlarda Şarap İçilir

Şarap İçmenin Şartları ve Ne Zaman Şarap İçebiliriz

Osmanlı hekimleri şarap içmeyi seçen kişinin öncelikle şarabın iyisini içmelerini tavsiye ederler. Şarabın iyisinin olgun ve pişkin ol­ması en az 180 günlük olması gerektiğini yazarlar. Faydalanmak is­teniyorsa yıllanmış olması gerektiği, yeterince olgunlaşmamış şara­bın şıra mertebesinde olduğu ve şarapta bulunan faydalara sahip ol­madığı belirtilir. Olgun olmayan şarabın insan mizacına zarar verdi­ğini belirtirler.

İYİ ŞARAP NASIL OLUR

Şarabın kıvamı, lezzeti, kokusu hoşa gidecek, beğenilecek şekilde olmalıdır. Bulantı veren, kekremsi, bulanık ve kötü kokulu şaraptan uzak durulmalıdır.


-------- Sponsorlu --------

Şarap içmenin zamanı da çok önemlidir. Hekimlerin çoğu şarap içmenin zamanının yemek yedikten ve yemek hazım olunduktan sonra olduğunu yazarlar. Bazı hekimlere göre şarabı sulandırarak iç­mek gerekir. Özellikle ferahlamak, neşelenmek için şarap içilirse şöy­le yapılmalıdır;

ŞARAP NASIL İÇİLMELİDİR

Önce şarabı süzmeli, genişçe bir kaba iyi su koymalı üzerine şarabı dökmeli ve bir saat kadar beklemelidir. Sonra küçük kadehlerle içmelidir. Her iki kadeh arasında yarım saat kadar süre olmalıdır. Böylece beden ağırlaşmaz, tabiat ferah olur, baş ağır olmaz ve zihin açık olur.

SAĞLIK AÇISINDAN NE KADAR ŞARAP İÇMELİYİZ

Şarabın içmenin durdurulacağı zaman şöyle tespit edilir; Esne­mek, gerinmek gelirse, baş ağırlaşır, mide bulanırsa, kişinin aklına kin, nefret gelir, bu duygu ağır basarsa veya artık gelecek için hayal­ler kurmaya başlarsa ve uykusu gelirse artık içkiyi bırakmanın vak­ti gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir