Hamileler Bitki Çayı İçebilir mi

Bitki Çayı Erken Doğum veya Düşük Sebebi Mi?

Kış mevsiminde çok kullanılan bitki çaylarının hamilelerde düşük ve erken doğuma sebep olabileceği ifade edildi.

Hamilelerin Bitki Çayı İçmeleri ve bunun sağlık açısından değerlendirilmesi ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Bitki Çaylarının Hamilelere Zararları

Prof. Doktor Gülay Koçoğlu verdiği bilgilerde, bitki çaylarının günümüzde sıkça içildiğini ifade etti. Kişilerin bitki çayını doğal olması sebebiyle tercih ettiğini vurgulayan Koçoğlu, bu çayların içerisinde sağlığa faydalı olabilecek birçok özel madde yer aldığını belirtti.

Dr. Koçoğlu, ada çayı, nane ve ıhlamur gibi bitki çaylarının etkilerinin fazla güçlü olmadığını belirterek, “Fakat bazı çayların çok kuvvetli etkileri mevcut ve bazı rahatsızlıkları olanlara problem yaratabilir.


-------- Sponsorlu --------

Örneğin ada çayı kış mevsiminde fazla tüketilen bir çay, solunum sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir, bronşları yumuşatır ancak tansiyon hastaları için zararlı olabilmektedir. Küçük bir bardaktan aşırı içtikleri vakit kan basıncını yükseltip, çarpıntı yapabilir.

Hamile Kadın Bitki Çayı İçer mi

Hamile kadınların bitki çayı içerken çok dikkatli olmalarını tavsiye eden Dr. Koçoğlu, “Hamilelerin bitki çaylarını aşırı içmemesi anne ve bebek sağlığı bakımından risk yaratabiliyor.

Hamilelerin doğum ağrıların yol açabiliyor, düşük veya erken doğum yapmasına sebep oluyor. Bu sebeple bitki çayı kullanılması konusu ile ilgili hamileler bilhassa dikkatli olmalı” dedi.

Hamile bayanların Bitki Çayı İçmelerinin olumsuz etkileri ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

14 YORUM

  1. Pingback: Hamileler Pilates Yapabilir mi » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Kahvaltının Hamileliğe ve Kısırlığa Etkisi » Bilgi Doktoru

  3. Pingback: Karışık Bitki Çaylarıyla Kışın Hastalıklardan Korunun » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir