Hamile Kadınlara (Gebelikte) Virüs Bulaşması

Her yerde  büyük endişe yayan “Ebola Virüsü” ile alakalı hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir.  Ebola ile infekte olan gebelerde hastalık daha ciddi ilerliyor ve ölüm riskleri yükseliyor. Günümüzde Ebola hastalığı ile alakalı hadise sayısının yükselmesi bütün anneler gibi çocuk bekleyen annelerin akıllarına, “Dünyayı çevreleyen Ebola hastalığından bebeğim ile bedenimi ne şekilde koruyabilirim” düşüncesi geliyor.

Biz de Bilgi Doktorunuz olarak Ebola’ya karşı tüm bayanları ve anne adaylarını dikkatli hareket etmeleri konusunda değerli okurlarımızı ve takipçilerimizi uyarmak isteriz.

 

Emzirirken Bebeğe Ebola Bulaşır mı?

Gebelik döneminde ebolaya yakalanıldığında bebeği canlı bir şekilde doğurma ihtimalinin hemen hemen olmadığı söyleyen uzmanlar söylüyor, “Bazı kanıtlara göre Ebola virüsü ile infekte olan gebe bayanlarda hastalık ciddi şekilde ilerliyor ve ölüm ihtimali çoğalıyor.

Anne sütü ile virüsün bebeğe geçebilme ihtimali bulunduğu için emziren anneler bu hastalığı bebeklerine bulaştırabilir. Bu sebeple Ebola virüsü kapan annelerin, emzirme işini derhal kesmelidir.

Ebola hastalığının çok rastlanıldığı bölgelere gitmesi gereken hamilelerin çok dikkatli olmaları gerekiyor.


-------- Sponsorlu --------

 

Ebola Virüsünün Tedavisi Var mı?

Şuana kadar tedavi yöntemi olmayan ve Afrika kıtasından dünyaya yayılan Ebola; ateş, vücut ağrısı, ishal bazı zamanlar da kanamaya sebep olan virüs çeşidi. Önemli bir infeksiyona neden oluyor ve genellikle ölümle neticeleniyor. Virüsün insanlara bulaşması sonrası infeksiyon 2 – 10 gün içerisinde ateş ile meydana çıkmaktadır, ilk olarak grip şeklinde görünüyor. EBOLA Virüsü insandan insana temas ve kan yoluyla geçebiliyor.

Ebola bulaşanlara ilk etapta; hızlı ateş yükselmesi, titreme, güçsüzlük, iştah kaybı, önemli baş ağrıları, bedenimizde ve sırtımızda ağrı, kusma, ishal gözlenmektedir. Hastalık biraz daha ağırlaştığında beyin ödemi, organ yetmezliği, epilepsi nöbeti ve ölüme kadar ilerleyen durum oluşuyor..

Yurt Dışına Çıkacak Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

– Ter ve idrar gibi insan veya hayvan sıvılarına temas etmeyin.

– Eti çiğ şekilde sakın tüketmeyin.

– Ellerinizi sürekli sabun ile yıkayın.

– Ebola vürüsü kapmış olabilecek kişilerden uzak durun, kesinlikle temas etmeyin.

– Ebola virüsü bulaşması sonucu ölen kimseye dokunmayın.

– Gideceğiniz yerdeki yarasa, maymun, şempanze ve benzer hayvanlara sakın temas etmeyin. Çünkü hayvanların Ebola virüsünü size bulaştırma ihtimali vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir