200 Çeşit Virüs

Sokakta 200 Virüs Türü Kol Geziyor

Havaların soğuması ile beraber erişkinlerde ve çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarında önemi artış mevcut. Hastanelere müracaatlar yüzde 40 arttı. Uzmanlar, 200 çeşit virüsün sağlığı tehdit ettiği uyarısı yaptılar.

Aileler Dikkat! Kendinizi ve Çocuklarınızı Hastalıklardan Koruyun

Kışın gelmesiyle beraber üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları çoğaldı. Lokman Hekim Sincan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Meryem Alpar, son zamanlarda öksürük şikâyetiyle yapılan müracaatların çoğaldığını vurgulayarak “Öksürük, başta üst solunum yolu rahatsızlıkları olmak suretiyle çoğu hastalığın belirtisidir.

Tüm polikliniklere hastaların % 3 ile % 40’ı öksürük yakınması sebebiyle müracaat ediyor. 20 günden kısa ise akut öksürük, 3 ile 8 hafta sürerse subakut öksürük, 8 haftadan daha çok ise kronik öksürük olarak isimlendiriyoruz” dedi. Alpar, süte bal karıştırma ya da bala karabiber atarak tüketmenin faydalı olabileceğini ifade etti.


-------- Sponsorlu --------

GRİP, SİNÜZİT VE NEZLE

Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiklerine göre dünyada her sene 5 yaşın altında 1.2 milyon çocuk enfeksiyonlar sebebiyle yaşamını kaybediyor. Bildirimi zorunlu olmadığı için resmi rakamların bulunmadığı kış rahatsızlıklarının en fazla görülenleri ve belirtileri şu şekilde:

Sinüzit:

Kemiklerin arasında bulunan ‘sinüs’ boşluklarında enfeksiyon oluşması neticesi meydana çıkıyor. Sinüs boşlukları, bazı bebeklerde doğuştan olurken bazılarında 12 yaşın ardından oluşuyor. Genellikle 2 yaşından büyük çocuklarda görülüyor. Devamlı baş ağrısı, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak görülen iki kaşın arasında, yanaklarda ve alın bölgesinde şiddetli ağrı, burundan gelen şeffaf akıntı ve soğuk havanın etkisiyle meydana gelen sızlama gibi belirtiler veriyor.

Nezle:

Nezleye sebep olan 200’den çok virüs mevcut. Aksırık, öksürük neticesi havaya karışan virüslü damlacıklar solunum yoluyla vücuda geçiyor ve nezleye sebep oluyor. En basit yuva, kreş gibi toplu ortamlardan bulaşıyor. Hatta senede 7-8 defa nezleye yakalanmak mümkün.

Grip:

Havadaki damlacıklardan geçen grip solunum yolu enfeksiyonları listesinin başında yer almaktadır. 1 hafta veya 10 gün içerisinde iyileşiyor. Fakat bebeklerde daha uzun sürüyor. Ateş, halsizlik, kkatiyenrda ağrı, burun akıntısı ya da tıkanıklık, boğazda yanma, kaşıntı hissi görülebiliyor.

2 YORUM

  1. Pingback: 2015 Domuz Gribinden Ölenler » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir