Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

Bebekler ilk önce oturmayı öğrenirler oturmaya başladıktan sonra ise henüz yürüyemediği dönemde, etrafla ilgilenmek ister ve yürüyemediği için sıkılabilir.

Siz de yürüteç kullanmayı bir çözüm olarak görebilirsiniz. Bu yazımızda siz değerli Bilgi Doktoru okurları için bebeklerde yürüteç kullanmanın doğru olup olmadığı hakkında bildi verdik.

 

Yürüteç Bebeği Nasıl Etkiler

Yürüteçler, bebeğinizin yürümesini hızlandırmaz ya da yürümesine bir katkı sağlamaz bununla birlikte bebeklerin hareket gelişimini ve zeka gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca, her sene yürüteçlere bağlı olarak binlerce kaza meydana geldiğini de unutmamak gerekir.

 

Bebeklerin Yürüteç Kullanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Bebeğiniz yürüteçle gezerken etrafında hareket etmesini engel olan kapı eşikleri ile değişik zeminlerin bulunması, oyuncakları gibi takılabileceği eşyalar olması, kaza ihtimalini artırmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Eğer evinizde merdiven varsa, bebeğiniz yuvarlanabileceği riskinin de unutulmaması gerekir. Her şeye rağmen, bebeğiniz yürüteçte geziyor olsa dahi, hiçbir zaman bebeğin tek bırakılmaması gerekir.

 

Yürüteç Yerine Ne Kullanılabilir

Bebeğiniz sıkıldığında onu koyabileceğiniz sabit bacaklı bir sandalye kullanmanız daha faydalı olmaktadır. Bebeklerin emeklemeye ihtiyacı olabilir veya yerdeyken ayağa kalmaya çalışabilir bununla beraber ayağa kalktığı zaman da dengede durmayı öğrenmeye ve çevresini dolaşmaya istek duyabilir. Bu sebeple, yürümeye hazır olan bebekleri kesinlikle yürüteçten çıkarmalısınız ve yürümeye başlamasını beklemelisiniz.

 

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir