Vitaminler ve Görevleri Kısaca Nelerdir?

A Vitamini

A vitamini bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, kemiklerimizin, diş ve diş etlerimizin oluşumunu, göz sağlığımızın korunmasında ve gece körlüğünü önlemede faydalıdır. Antioksidan özelliği ile hücrelerimizi kanser ve başka hastalıklara karşı koruyarak, yaşlılık süresini yavaşlatmaktadır.

D Vitamini

Sağlıklı kemik ile dişlerin gelişmesinde bedenimizde kalsiyum ve fosforun kullanımını arttırarak faydalı olmaktadır. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren önemli vitaminler arasındadır.

E Vitamini

Kuvvetli bir antioksidan olan E vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşmasını sağlamaktadır. Göz sağlığımız için hayatsal öneme arz eder.

C Vitamini (Askorbik Asit)

C vitamininin önemli etkilerinden biri vücudu enfeksiyonlar ile bakteri toksinlerine karşı etkili şekilde korumasıdır. Antioksidan etkisi ile serbest radikallere karşı koruyucu yapıdadır. Yaraların iyileşmesinde önemli rol alır. Demirin emilmesini sağladığı için kansızlık probleminde etkilidir.

B1 Vitamini

Karbonhidratlardan enerji üretimi yapmasında bedenin, bilhassa beynin, enerji üretiminde gerekli olan vitamin çeşididir. B1 Vitamini kandaki hücreler ile sağlıklı dolaşım sistemin sağlanmasına yardım eder. Kalp ve sindirim sistemi kaslarının korunmasında rol oynar.


-------- Sponsorlu --------

B2 Vitamini

Besinlerden enerjinin serbest kalmasında rol alır. Normal büyüme ile gelişmeye yardım eder. Kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekmektedir. B2 vitamini saç ve cilt sağlığı için yararlıdır.

B3 Vitamini

Bedenimiz için yaşamsal fonksiyonlarda rol alır, hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gerekmektedir. Protein, yağ ve karbonhidrat tarzı besin unsurlarının bedenimizde kullanılmasını sağlarken kan dolaşımını düzene sokar. Beyin ile sinir sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlar.

B5 Vitamini

Karbonhidrat protein ve yağın enerjiye çevrilmesinde etkilidir. Enerji metabolizması için gerekmektedir. Strese karşı gelmede etkilidir. Stres Önleyici vitamini şeklinde de adlandırılır. Hormon sentezleri için ihtiyaç duyulan hücre içi enerji üretimini artırmaktadır.

B6 Vitamini

Kırmızı kan hücrelerindeki ve oksijen taşıyan hemoglobin adlı proteinin oluşumunda rol alır. Karaciğer ve kaslarda depolanmış ve glukojen diye isimlendirilen depo şekerden kan şekeri oluşturulmasında ve proteinlerin şekere dönüştürülmesinde etkili olarak vücudumuz için lazım olan enerjiyi sağlar.

1 YORUM

  1. Pingback: Meyve Sularındaki Tehlike » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir