Güzelleşmek İçin Neler Yapılabilir

Cilt Güzelliğine Reçete:

Tatlı Kavun, Karpuz – Bitki – Cucumis melo

Tatlı kavunla ilgili bilgilere meyvenin tam bir cilt dostu oldu­ğu söyleyerek başlamak mümkün. İbn-i Sina’ya göre kavunun etli kısmı cildi temizliyor. Ama çekirdekleri bu etkiye daha fazla sahip. Sina, kavunun çekirdekleriyle birlikte atılan kısmının cildi temiz­lemek için birebir olduğunu söylüyor. Kavunun cilt için faydalan bunlarla sınırlı değil. Meyve, ciltteki leke ve kızarıklıklara da iyi ge­liyor. İbn-i Sina’nın cilt hastalıklarıyla ilgili bir de kavun reçetesi var. Şayet kavunun özellikle de içerisindeki atılacak kısımlar fındık yağı ve buğday ile karıştırılıp yoğrulup güneşte kurutulacak olursa bu karışım cilt hastalıklarına iyi geliyor.


-------- Sponsorlu --------

Sesin Güzelleşmesi için Reçete: Balık

İbn-i Sina’ya göre balığın kafası yendiğinde sesi güzelleştirme gibi bir etkisi var. Bu etkiye sahip olması bakımından öncelik ise, yılan balığına ait. Balığın sesi güzelleştirme etkisinin tüm balıkların sahip olduğu rutubetli yapıdan ve yumuşatıcı özelliklerden kaynak­landığı düşünülebilir. Balıkla ilgili önemli bilgiler başka bölümler­de de verildiğinden burada bu kadar bilgiyle yetiniyoruz.

Vücuda Güzel Koku Veren Bitki:

Peygamber Ağacı-Ağlasun

İbn-i Sina’ya göre bu bitki çiğnenir ya da pişirilip gargara yapı­lırsa ağızdaki kötü kokuları gideriyor. Şayet peygamber ağacından losyon yapılıp bütün vücuda sürülürse losyon bedenin güzel kok­masını sağlıyor. Sina’nın Tıp Kanunu kitabında, ağacın Hindistan ve Batı ülkeleri kökenli olduğu belirtiliyor.

1 YORUM

  1. Pingback: Mutluluğun Cilde Etkisi » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir