Gözü Kuvvetlendiren Bitki

Göz Nasıl Güçlendirilir – Gözün Bakımı

Rezene-Raziyane-Foeniculum vulgare

İbn-i Sina’ya göre bu bitki gözü kuvvetlendiriyor. Özellikle reze­nenin zamkı bu iş için daha etkili. Bu bitki hakkında Sina’nın verdi­ği detay onun göze faydasını anlamak bakımından önemli: Bu deta­ya göre bütün yılanlar kış sonrası yuvalarından çıkarak gözleri daha iyi görsün diye gözlerini bu bitkiye sürüyorlar. Bitkinin Sina’nın ki­tabında belirtilen tek fiziksel özelliği ise onun tohumunun kereviz tohumuna benzemesi.


-------- Sponsorlu --------

Rezene Nerelerde Yetiştirilir

Rezenenin asıl olarak yetiştiği yerlerin Güney Avrupa ve Anado­lu olması Türkiye’de olanlar için bu bitkiyi daha da önemli kılıyor. Diğer yandan bu bitkinin tarımı, hoş kokusundan dolayı ABD İngil­tere ve Avrupa’nın ılıman kesimlerinde yapılsa da Türkiye’de yapıl­mıyor. Bu durum onun ülkemizde doğal olarak yetişmesine engel teşkil etmiyor tabii.

Romalılar ve Rezene Bitkisi

Netice itibarıyla rezeneyi Türkiye’deki aktarlarda bulmak müm­kün. Diğer yandan, rezene Romalılar tarafından da çok değer verilen bir bitki olmuştu. Romalıların bitki hakkındaki bir sözü bunun kanı­tı: ‘Bir gladyatörün güçlü ve haşin olmasını istiyorsanız yemeklerine rezene katın. Eğer o savaşır yenilirse cenazesine rezeneden çelenk takın.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir