Kinoa Tohumunun Faydaları

Bilgi Doktoru – Kinoa tohumu (bitkisi) susamgiller ailesinde bir bitki olmasına rağmen yağ oranı oldukça düşük, fakat buna karşın protein içeriği yüksektir. Ayrıca protein yapısı buğdayda olduğu gibi “gluten” olarak değil ve hazmı çok daha kolay bir yapıdadır. Çölyak hastaları için çok faydalıdır. Bu bitki son 2 senedir ABD’de mısırı bile geride bırakan bir popülariteyi yakalamış durumda.

Kilo aldırmaması, buna karşın besleyici değerinin fazla olması onu Amerikan tüketicisinin gözdesi durumuna getirmiş. Talebi fark eden tarım girişimcileri şimdi hızlıca “kinoa” yetiştiriciliğine el atıyor. Şuanda kinoa Peru ve Bolivya gibi ülkelerden Amerika’ya bol miktarda ithal edilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Yeni Beslenme Trendi ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı

New York’un yeni beslenme trendi olarak gösterilen ve popüleritesi ülkemize kadar gelen kinoa, Türkiye’de malesef bulunmayan muhteşem bir tahıl çeşididir. Bulgur ile pirincin en büyük alternatifi olan bu tahıl, asıl olarak Güney Amerika’da yetişmektedir. Mazisi ise oldukça eski; İnkalar’a kadar uzanmaktadır. İnkalar kinoayı ‘tahıl ana’ diye adlandırıyormuş. Uzmanlar kinoanın açlık problemine çözüm olabileceğini bile düşünüyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 senesi ‘Kinoa Yılı’ ilan edilmiştir. Şimdilerde internet üzerinden kinoa satın alanların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Ayrıca bazı büyük marketlerde de kinoa satılıyor ve kilosunun fiyatı 8.5 TL ‘den başlıyor.

Kinoa ile ilgili Araştırma

ABD’de Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, son günlerde sağlıklı yaşam diyetlerinde meşhur olan kinoanın değerini bir kere daha ispat etti. 367 bin kişinin katılımıyla yapılan araştırma neticesinde kinoanın erken ölümleri % 17 oranında azalttığı sonucu tespit edildi. Inka’ların pirinci olarak bilinen kionadan yapılan pilavdan her gün 1 tabak yemenin ömrü uzattığı iddia ediliyor. Kinoa buğday ve yulaf gibi kabuğuyla birlikte tüketilirse lif, mineral ve antioksidan bakımından zenginliğini koruyor.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir