Glisemik Kökenli Yağlar

Bilgi Doktoru – Glisemik Yağlar genel olarak yüksek, özellikle de hızlı emilimli glüsid (rafine şekerler ve beyaz un) tüketimine bağlı yağlardan oluşmaktadır.

Aşırı ölçüde hızlı emilimli şeker tükettiğimizde ne olur?

Organizma glusidler yağa dönüştürmek amacıyla, pankreas aracılığıyla insülin salar. Aşırı derecede şeker tüketilmesi halinde insülin bu yağları o ünlü adipoz hücrelerine yerleştirir. Oysa bu reaksiyon sırasında beyin glüsid eksikliği yaşamaktadır (hipoglisemi) ve aşırı tüketime rağmen hâlâ glüsid talep eder.


-------- Sponsorlu --------

Daha kötüsü, bu yeni doz glüsid yeni insülin reaksi­yonuna neden olur ve bu da yeni yağ birikmesi demektir.Bedenin hem dış çeperine hem de iç kısmına yerleşen bu yağlar er veya geç, karın bölgesinde kalın bir tabaka oluşturur. Dahası ve daha tehlikelisi iç organların ve ana kan damarlarının çevresine yerleşirmeleridir. Bu da belli riskleri arttırır.

Makineyi geriye doğru çalıştırmak için alanı köklü bir biçimde değiştirip biyolojik saati yeniden kurarak sabırla çaba harcamak gerekir. Yaşadığımız durum dokuz ayımızı almıştır. Şişmanlamayla sonuçlanan biyolojik zaman do­kuz aydır. Bir sonraki bölümde glisemik indekse hâkim olarak şeker ihtiya­cımızı nasıl düzene koyacağımızı anlatacağım. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir