Genetiği Değiştirilmiş Kesilince İçi Kararmayan Elma Üretimi

Amerika Birleşik Devletleri ilk defa genetiği değiştirilmiş elmaların satışına onay verdi. Kanada merkezli Okanagan Spacialty Fruits şirketi tarafından üretilen ‘Arctic’ elması, kesildiği ya da dilimlendiği zaman kararmıyor. Elmanın dilimler şeklinde satılacağı süpermarketler, restoranlar, manavlar ve havayolu şirketleri tarafından kullanılması düşünülüyor.

ABD Tarım Bakanlığı 2 değişik ürün halinde takdim edilecek elmaların diğer bitkilere ya da tarım ürünlerine riziko oluşturmadığını iddia edyor. Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onayının elmanın üretimi için her hangi bir şart meydana gelmediği açıklanırken, FDA genetiği değiştirilmiş elmanın halen incelendiğini bildirdi.


-------- Sponsorlu --------

Böcek ilaçları ile nebat öldürücü kimyasallara dirençli olması için mısır ve soya fasulyesi gibi besinlerin genetiğini değiştiren Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kasım 2014’te genetiği değiştirilmiş patatese de müonay verilmişti.

Okanagan kurucularından Neil Carter, ‘elmaların dilimlendikleri an kahverengiye dönüşmemesini buna yol açan en olan enzimi devre dışı bırakarak yaptıklarını’ açıkladı. Carter ileride gerekli onayların verilmesi durumunda havuçların oldukça çabuk olgunlaşmasını sağlayan genetiklerde değişiklik gerçekleştirebileceklerini söyledi.

ABD’li çiftçiler ile çevreci gruplar ise Tarım Bakanlığı’nın aldığı karara tepki gösteriyor. Çiftçiler genetiği ile oynanan elmanın sağlık açısından zararlı olduğunu belirtirken, çevreciler tüketicilerin bu elmaları yemeyeceklerini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir