Ağrı Kesici Bantlar Zararları

Antalya’nın Alanya ilçesinde 14 yaşında lise öğrencisi Pınar Demiryılmaz, Pazar günü ailesi tarafından yatağında ölü bulundu. Demiryılmaz’ın, kanser sebebiyle vefat eden ağabeyinin hastalığı zamanında ağrılarını geçirmek için kullandığı bandı, ağrıyan boynunun iki tarafına yapıştırdığı ve banttaki uyuşturucu maddenin cilt yolu ile emilmesi sonucu kalp krizi geçirerek yaşamını kaybettiği belirtildi.

Medyada gündeme gelen habere göre Pınar Demiryılmaz, kırmızı reçete ile satılan fentanil isimli uyuşturucu maddenin bulunduğu bandı boğazının iki tarafına yapıştırdı. Bu ağrı kesici bantta bulunan maddenin deriden emilmesiyle ağzından köpükler çıkan küçük Pınar, tırnaklarıyla bandı çıkarmaya uğraşsa da başarılı olamadı. Demiryılmaz girdiği şokun ardından hayatını kaybetti.

Yakınları tarafından yapılan açıklamaya göre; “Pınar’ı 1 hafta önce boyun ağrısı sebebiyle hastaneye götürdüklerini söyledi. Hastaneden ayrılmalarının ardından yeğeninin boyun ağrısının devam ettiğini söylediler,


-------- Sponsorlu --------

Ağrı Kesici Bantların Çocuklara Zararları Nelerdir? Bu bantlar Nasıl Kullanılır?

Ajanslara bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Doktor Necmiye Hadimioğlu, ağrı bantlarının ileri seviyedeki kanser hastası kişilerinin ağrılarını dindirmek amacıyla kullanıldığını açıkladı.

Nerede Kullanılır? Ne İşe Yarar? Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Dr. Hadimoğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Ağrısı fazla olan son dönem kanser hastası kişilerde kullanılmaktadır. Dozajı seviye seviye yavaşça arttırılmalıdır. Ondan önce değişik ağrı kesiciler denenmelidir. Bilinçsiz şekilde kullanılan bu bantlar solunum durmasına yol açabiliyor. Bantların farklı yan etkileri de mevcut. Yaşamını kaybeden çocuğun ölümüne de büyük ihtimalle bu sebep olmuştur. Kanser hastalarında ağrı fazla olması seebiyle tolere edilir. Bu şekildeki ilaçlar ya da bantlar hekim görüşü ve bilgisi haricinde kullanılmamalıdır.”

1 YORUM

  1. Pingback: Ege Bölgesi Şifalı Bitkileri » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir