Doğum Kontrol Hapı Nedir? Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Bu makalemizde Cinsel İlişki Sonrası Kullanılan Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilgilendirme yapacağız.

 

ERTESİ GÜN HAPI YANİ DOĞUM KONTROL HAPI NEDİR? NE İŞE YARIYOR?

Doğum kontrol hapı levonorgestrel hormonu (bir gestajen türü) içeren iki tabletten oluşur.  Son derece etkili olan bu hapın neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur. (Kısa süre öncesine kadar gestajen ve östrojen hormonlarının karışımından oluşan başka bir karışım kullanılmaktaydı.

Ertesi gün hapı düşüğe neden olmaz. Bu hap, kadının adet zamanına bağlı olarak ovülasyonu veya döllenmiş bir yumurta hücresinin ana rahminde yuvalanmasını geciktirir veya önler. Eğer döllenmiş yumurta hücresi ana rahminde zaten yuvalanmış ise “ertesi gün hapı etkili değildir. Bu sebeple ertesi gün hapı, istenmeyen bir gebeliğin yarıda kesilmesini sağlayan kürtaj-düşük haplarından tamamen farklıdır.

 

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ertesi gün hapları kullanıldığı zaman ve kullanma biçiminin de büyük bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus şudur ki bu ilaçlar yılda iki seferden fazla kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu ilaçları fazla kullandığı için sorun yaşayan insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Aynı zamanda etkilerinden kaynaklı olarak ölüme varan bir sürecin ortaya çıkması da içten bile değildir.


-------- Sponsorlu --------

Yıllardan beri farklı markalarda çıkan ertesi gün hapları bu hususu silmeye çalışsa bile yapılan çalışmalar ve araştırmalar doktorlar tarafından istenmeyen durumların oluşmaması için en fazla yılda iki sefer bu ilaçların kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Bu sebepten ertesi gün hapları doğrudan kullanılan bir doğum kontrol yöntemi olmamalıdır. Bir anlamda ortaya çıkan kazalarda başvurulan bir yöntem olarak dikkat edilmesi gereken bir husustur.  Çünkü bu haplar hormonal dengenizi ciddi anlamda bozar ilerleyen zamanlarda daha büyük sıkıntıların ortaya çıkmaması için dikkat etmek önem taşımaktadır.

Ertesi gün haplarının kullanıldığı zaman diliminin oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Ne zaman alındığı ve ne gibi etkilerin ortaya çıktığına da dikkat etmek gerekir. Tüm bunların yanı sıra başkadoğum kontrol yöntemlerine baş vurmak kendi sağlığınızı da tehlikeye atmamak açısından oldukça hayatidir. Yine de kazalar ortaya çıktığı zaman 72 saatlik periyot içerisinde kullanılması durumunda etkilerinin oldukça olumlu olduğu kullanıcı yorumları arasında yer almaktadır.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir