Çok Fazla Koşmanın Sağlığa Zararları

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya bakılırsa, çok fazla koşmak sağlığa zararlı olabilir.

Düzenli Koşan ve Hiç Koşmayan İnsanlar Arasındak Fark

Bilim adamları 12 senedir düzenli koşan ve hiç koşmayan sağlıklı 1000 kişiyi gözlemledi.

Az Koşan İnsanlar Daha Uzun Yaşıyor

Bu süre içerisinde, her hafta sabit bir hızla toplam 2.5 saatten az koşanların ölüm oranının en az olduğu görüldü.

Danimarka’da yapılan bu bilimsel araştırmaya katılanlar, haftalık egzersiz yoğunluklarıyla ilgili soruları cevapladılar.

Cevapları inceleyen bilim adamları, insan sağlığı için en ideal egzersizin saate 8 km hızla ve haftada 3 kez, toplamda 2.5 saati geçmeyecek şekilde koşmak olduğu kanısına vardı.

Araştırma sonucunda saatte 11 km’den hızlı ve haftada dört saatten fazla koşan insanların ölüm oranının, hiç koşmayanlarla aynı olduğu görüldü.


-------- Sponsorlu --------

Egzersiz ve Spor Abartmadan, Aşırıya Kaçmadan Yapılmalıdır

Kopenhag’daki Frederiksberg Hastanesi’nden Jacob Louis Marott “Sağlığınız için güzel şeyler yapmak istiyorsanız, egzersizi abartmayın” dedi.

Yoğun Egzersizin Kalbe Zararları 

Aşırı Spor ve Egzersiz yapmak kalbi yorar mı?

Çok koşmanın niçin ölüm oranlarını artırdığına dair net bir bulgu yok fakat bilim adamları yoğun egzersizin kalp yapısında tetikleyebileceği değişimin bunda etkisi olabileceğini iddia ediyor.

Raporda “Uzun süre yorucu egzersiz yapmak, kalpte patolojik yapısal değişikliklere yol açabilir” şeklinde belirtiliyor.

İngiltere Kalp Vakfı’ndan hemşire Maureen Talbot, bu araştırmanın ‘kalbi sağlıklı yaşatmak için maraton koşmak gerekmediğini kanıtladığı’ belirtti.

Haftada 150 dakikalık “ölçülü egzersiz” önerdiklerini belirten Talbot, “Bu kulağa çok geliyorsa, sadece hızlı yürüyüş yapmak bile iyi bir başlangıç olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir