Buruna Yabancı Cisim Kaçması

Küçüklerin bazı şeyleri merak etme hisleri ve ellerine her geciktikleri ile oynama arzuları bir çok defa tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Bilhassa ağızlarına ve burunlarına soktukları cisimler, tıkanmalarla neticelenmektedir.

Bu yazımızda Çocukların Burnuna veya ağızlarına yabancı cisim kaçması ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Doktorlar buruna yabancı madde kaçan çocuklara hemen müdahale edilmesini ve bir uzmandan da yardım alınmasını önerdiler.

Buruna yabancı madde kaçmasında uygulanacak kurtarma burnun köküne bastırılarak çocuğu sümkürtmekdir.

Boncuk, toka, bozuk para, dikiş iğnesi veya toplu iğne tarzı zarar verebilecek yabancı cisimler çocukların burnuna girdiği vakit sümkürerek çocuğun burnundan bu cismi çıkartmak en doğru olanıdır.


-------- Sponsorlu --------

Kağıt mendil, toprak, oyuncak parçaları, silgi gibi yumuşak ve burna basit girebilecek bu cisimlerle çocuğunuzun oynamasına izin vermeyiniz. Çocuklar için güvenilir bir oyun alanı oluşturmalı ve onu sıklıkla kontrol altında tutmalısınız.

Burna yabancı cisim kaçtığı zaman uygulanan kurtarma başarısız sonuçlanıyor ise, derhal Kulak Burun Boğaz hekimine müracaat edilmelidir.

Anne babaların böyle bir durumda panik yapmaması, sakin bir biçimde davranması gerekmektedir. Bazı zamanlarda da burna yabancı cisim kaçma halleri fark edilmeyebiliyor. Uzun vadede bu durum belirtilerini kendi kendine göstermeye başlayacaktır. Kanla karışık akıntı, kötü kokulu akıntı buruna yabancı cisim kaçtığınız belirtileri olabilir dikkat etmekte yarar var.

Buruna yabancı cisim kaçması ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

3 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir