Canan Karatay: Kelle Çorbasının Faydaları

Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı bir yaşam için kelle paça çorbasının bol bol içilmesi gerektiğini açıkladı.

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır – Tarifi ?

Bilhassa küçükbaş hayvanların baş ve ayaklarının özel tekniklerden geçirilerek kaynatılması sonrasında terbiye edilmesiyle kelle paça çorbası yapılmaktadır. Yüksek besleyici değerinin yanı sıra benzersiz lezzeti olan kelle çorbasının pek çok faydası mevcut.

 

Kelle Paça Çorbası Yararları

Kelle paça ve kemik çorbalarında yağ oranı ve kalorisi oldukça fazladır. “Kelle paça çorbasının kolesterol içeriği bakımından da oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu sebeple çocukların gelişim dönemlerinde tüketmeleri şiddetle önerilmektedir.

Halk arasında yaygın bir inanca göre kelle paça çorbasının kırık çıkıklarda hızlı iyileşmeyi sağladığına bilinir. Kemiklerde meydana gelen kırıklar, kaslarda oluşan yırtılmaların kelle paça çorbası ve kemik suyu içeren başka çorbalar ile tedavi edilmesine dair bilimsel bir araştırma yok. Hatta kişinin hareketinin kısıtlandığı bir dönemde aşırı yağlı besin değeri yüksek olan gıdalar tüketmesinin gereksiz kilo almasına neden olacağı da düşünülmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Fakat kelle paça çorbasının içeriğinde kollajen bulunuyor. Kanser hastalarının da kollajen yani jöle tüketmeleri şart. Kollajen, kemik suyunda var, paçada ve gerçek tavuğun suyunda mevcut. Eğer hasta bu besinlerle beslenirse hem tedaviyi kaldırması hem de ileride sağlığına kavuşması daha basit olacaktır…

Canan Karatay‘ın Kelle Çorbası Önerisi

Kemoterapide verilen ilaçların vücudun kollajen sentezini bozma şeklinde bir etkisi bulunur. O durumda vücut uzun vadede, bir biçimde çözülmeye başlıyor. Eğer vücut bu kollajeni yerine koyabilirse, o zaman hastanın hem tedaviye cevap vermesi hem de ileride sağlıklı olması daha kolay olacaktır.

Çocuklarımızın da büyüme ve gelişme çağlarında bol bol kelle paça çorbası yemesinde çok yararı olacaktır.

İlik Çorbası Tarifine Göz Atın

ilik çorbası nasıl yapılır

22 YORUM

  1. Pingback: Kök Sebze Çorbası Faydaları » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Zayıflatan Kemik Suyu Çorbası Tarifi » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir