Boğaz Ağrısını Geçirmenin Doğal Yolları

Boğaz ağrılarını geçirmenin en doğal yöntemi

Boğaz ağrılarını geçirmek ve mikropları öldürmek için gargara yapmak oldukça kolay ve oldukça etkili bir yöntemdir. Siz değerli Bilgi Doktoru okurlarımın da boğazı ağrıyorsa evinizde hazırlayabileceğiniz bu gargaralarla boğaz ağrılarınızı giderebilirsiniz veya azaltabilirsiniz…

bogaz-agrisi-nasil-gecer

Tuzlu su:

1 bardak ılık suyun içerisine çeyrek çay kaşığı tuzu ekleyerek erimesini sağlayın. Eğer evinizde bulunuyorsa dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullandığınız ağız gargarasından da 1 yemek kaşığı ilave ederseniz boğazınızdaki mikropların da ölmesini sağlarsınız. Her kullanım için bu gargarayı taze olarak hazırlamalısınız. Ayrıca bu suyu yutmamanız gerekir. Bunu çok dikkat ediniz.

Limonlu su:

1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı limon suyunu ekleyerek karıştırın, ağzınızı buran bu su şişmiş boğaz dokularınızın büzülmesi sağlayacak ve virüsler ile bakteriler için asitli bir ortam meydana getirecektir.

Suyun içinde bal, limon ve zencefil karışımı:

1/2 bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı toz zencefil, bal ve yarım limonun suyunu ilave edin. Bunları karıştırdıktan sonra gargara yapın. Bal boğazınızı kaplayacak ve antibakteriyal bir ortam sağlanacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Acı sos ve su:

Acı biberin içerisindeki “capsicum” adlı bir madde ağrıyı geçirmeye ve iltihaplanmalarla mücadele etmeye yardım ediyor. Boğaz ağrısını azaltmak için 1 bardak sıcak suyun içerisine 5 parça acı kırmızı biber veya biber sosu ilave edin. Boğazınız yanacaktır, fakat her 15 dakikada bir tekrarların, yararını mutlaka göreceksiniz.

Adaçayı ve su:

Adaçayı da boğaz ağrılarını azaltır ve burun yollarının ağrısını veya şişkinliğini de azaltır. 1 çay kaşığı adaçayı, 1/2 çay kaşığı şap, 1/4 fincan kahverengi şeker ile bir miktar sirke ve suyu karıştırarak gargara hazırlayabilirsiniz.

Buğday çimi suyu:

Klorofille dolu buğday çimi suyu bakteri oluşumlarını önler ve boğaz ağrılarını azaltır. 5 dakika boyunca bu suyu ağzınızda tutarsanız, zayıflamış dişetlerinizin tekrar canlanmasına ve diş ağrılarınızın durmasını sağlar.

Karanfil çayı:

Suyun içerisine 2 – 3 çay kaşığı toz karanfil veya karanfil tohumu ekleyerek karıştırın ve bununla gargara yapın. Karanfilde boğaz ağrınızı hafifleten ve iyileştiren antibakteriyal ve anti-inflamatuar özellikle bulunur.

Domates suyu:

Boğaz ağrısının geçici olarak giderilmesi için sıcak suyun içerisine ekleyeceğiniz yarım bardak domates suyu ve 10 damla kadar acı biber sosu karışımı ile gargara yapabilirsiniz. Likopenin antioksidan özellikleri boğaz ağrılarının daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar.

Yeşil çay:

Doğal olarak enfeksiyonlarla mücadele ettiği bilinen yeşil çay boğaz ağrısında da yararlıdır. Boğazınıza yerleşen herhangi bir bakteriyi yok etmek için yeşil çay içebilirsiniz. 1 yudum ağzınıza alın ve bunla gargara yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir