Bahar Alerjisine Karşı Maske Takılması

Kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Muammer Karagöz, bahar alerjisi yaşayan insanların rüzgarlı havalarda polenlerden korunmak için dışarıya maske takarak çıkmasını tavsiye etti.

Bahar Geliyor, Polenlere ve Alerjilere Merhaba…

Kayseri’de özel bir hastanede görevli Uzm. Dr. Muammer Karagöz, bitkilerin çiçek açmaları ile beraber polenlerin de havaya karıştığını, bilhassa rüzgarlı havalarda bahar alerjisi şikayetlerinin ciddi manada çoğaldığını ifade etti.


-------- Sponsorlu --------

Burun zarına yapışan polenlerin insanlarda alerji meydana getirdiğini ifade eden Uzm. Dr. Karagöz, “Alerjik yatkınlığı olanlarda bu maddelere karşı alerjik tepki oluşuyor. Alerjik tepki oluştuğunda akabinde hemen mukozada şişme, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Buna bağlı burun tıkanıklıkları, hapşırık ve nezle şikayetleri meydana çıkar. Yine alerjik madde göze temas ederse gözlerde kızarıklıklar, sulanma ve kaşıntıya yol açabilir. Burun tıkanıklığı olan kişilerde ağız solunumu olması sebebiyle daha basit bir biçimde akciğere kadar ulaşan alerjik maddeler öksürük, hırıltılı solunum, solunum sorunu ve balgam çıkarmaya yol açar” dedi.

Uzm. Dr. Muammer Karagöz, alerjinin hapşırma nöbetleri, burun tıkanıklığı, burunda devamlı akıntılar, gözde kaşıntı, sulanma, burunda, dudakta, damakta ve boğazda kaşıntı, öksürük, baş ağrısı, gözaltlarında morluklar biçiminde gözlendiğini dile getirdi.

Uzmanlar Bahar Aylarında Polen Alerjilerinden Korunmak İçin Maske Takılmasını Önerdi

Uzm. Dr. Karagöz, “Polenlerden korunmak amacıyla bahar aylarında çarşıya, pazara, sokağa çıkarken maske kullanılmalı ve çiçeklerin yoğun olduğu ortamlardan uzak durulmalı” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir