Yün Eşyaların Alerjiye Etkileri

Kış aylarında sıkça kullandığımız yorgan, yünlü ve tüylü kazak, atkı, hırka tarzı eşyalarda bulunan, nemli ve havasız ortamları seven akarların, alerjisi bulunanlarda şikayetlerin çoğalmasına sebep olabileceği aktarıldı.

Prof. Doktor Emel Kurt, yaptığı açıklamalarda, toplumda en çok alerjiye sebep olan alerjenlerin, ev tozu akarları olduğunu hatırlattı.

Akarların ev içi eşyalarının tozu ile insan hücre döküntüleriyle beslenen gözümüzle göremediğimiz böcekçikler bulunduğunu belirten Prof. Dr. Kurt, şu şekilde konuştu: “Kış günlerinde sık sık kullandığımız yorgan, yünlü ve tüylü kazak, atkı, hırka gibi eşyalarda bulunan, nemli ve havasız ortamları seven akarlar, alerjisi olanlarda şikayetlerin çoğalmasına yol açabilir.

Ani bir şekilde başlayan öksürük, hapşırık nöbetleri ve bu nöbetlerin mekan değiştirince düzelmesi, antibiyotik alındığında dahi geçmeyen burun akıntısı hatta astıma neden olacak belirtileri mevcuttur.”


-------- Sponsorlu --------

Uyuduğumuz Odanın Havalandırılması

Ev içerisinde bulunan bir başka alerji nedeninin de “küf mantarları” olduğu vurgulandı. Küf mantarlarının banyo, mutfak gibi ıslak zemin bulunan yerlerde bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Kurt, şu şekilde açıklamasını sürdürdü: “Nemin çoğalmasına bağlı olarak bu alerjenlerin görülme ihtimali kışın döneminde çoğalır. Tüm bu alerjilerin kış mevsiminde güneşin azalması, evlerin aşırı havalandırılmaması gibi sebeplerle ev içerisinde çoğalarak, alerjik insanların şikayetlerinde artışa yol açabilir.

Kış mevsiminde evlerin bilhassa yatak odalarının havalandırılması gerekmektedir, alerjisi bulunan insanlar için gerekirse halılar kaldırılmalı, yıkanabilir kilimler kullanılabilir.

Aynı zamanda giysiler, yorgan ve battaniyeler belirli zaman aralıklarına göre yıkanmalıdır. Şikayetleri süren bireyler, alerji uzmanlarının desteği ve uygun tavsiyeleriyle problemlerinin ciddi bir bölümünden kurtulabilirler.”

2 YORUM

  1. Pingback: Bahar Alerjisine Karşı Maske Takılması » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir