Bebek Pişiği İçin Ne Yapılmalı

Bilindiği üzere pişik bebeklerde oldukça sık görülen bir problem haline gelmiştir.

Bu yazımızda siz değerli Bilgi Doktoru okurları için bebeğinizde pişik problemi olduğunda ne yapmanız gerektiğini araştırdık.

Pişikler, bilhassa bebeğinizin bez bölgesinde görülen bir cins deri hastalığıdır.

 

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Pişikli bölgelerde deri kızarır, kabarır, kaşınır, bazı durumlarda kabuklanma ve soyulmalar da görülebilir. Pişikleri engellemek için, bebeğinizin altı ıslanır ıslanmaz bezinin değiştirilmesi, düzenli bir şekilde deri temizliğinin yapılması, banyo sonrası derinin kurulanması ve besleyici kremlerin sürülmesi gerekir.


-------- Sponsorlu --------

Eğer pişik çok fazla ise, ilk önce bebeğinizin altını dikkatli bir biçimde değiştirdikten sonra, bezini kapatmadan önce bir süre açık havada kurumasını bekleyin. Bu işlem sonrasında pişik kremlerini kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz için banyoda ılık su kullanılması, sabun kullanılmaması, bebek giysilerinin bol ve rahat olması yeterli olabilmektedir. Eğer pişik bebeğinize aşırı bir rahatsızlık veriyorsa ya da bir türlü geçmiyorsa hekiminize görünmeniz yararlı olur.

 

Bebeklerde Pişik ve Mantar Olma Durumu

Üç günü aşan pişiklerde mantar enfeksiyonu olma olasılığı artar. Eğer şişlik, kızarıklık giderek artıyorsa ya da üzeri sıcaksa ya da bebeğiniz hasta görünüyorsa hekiminize hemen başvurmanız faydalı olur.

 

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi sizde değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir