Estetik Ameliyat İçin Yaş Şartı Var mı?

Bu yazı Ebru Şahin tarafından gönderilmiştir

Son günlerde gençlerin estetik cerrahiye ilgisi giderek artıyor. Bilgi Doktoru üyeleri için hazırladığım bu yazımda estetik yaşının kaç olmasıyla ilgili araştırmalarımı paylaşmak istedim.

 

Estetik ameliyatı için kaç yaşında olmalıyım ?

Anne baba ve genç kızları muayenehanemde görünce birçok kişinin merak ettiği soruyu ben de kendime sorma ihtiyacı duydum. Estetik yaşı küçülüyor mu? Evet tam anlamıyla durum böyle. Üniversite çağındaki gençlerle gün geçtikçe daha fazla karşılaşıyoruz.

Özellikle eğitim öğretimin tatil olduğu dönemde çoğunlukla burun estetiği, kulak estetiği ve meme büyütme ameliyatı ve bazı durumlarda liposuction için hastalar plastik cerrahlara müracaat edebiliyor.

 

Dünyada Estetik yaşı ortalaması nedir ?

Estetik operasyonlara merak ve ilgimiz giderek artıyor. Amerika’da 2001-2009 seneleri arısında estetik ameliyat sayısı yüzde 20 arttı. Artış bilhassa 50 yaş üzeri kişilerde görülürken, gençler arasında oran düştü.


-------- Sponsorlu --------

Başvuru sayısının giderek artması, ameliyat olan gençlerin sayısı artıyormuşcasına algılanmasına sebep oluyor. Türkiye’de ise durum çok farklı değil. Plastik cerrahlar, muayenehanelerinde geçmişe oranla daha çok sayıda genç hasta ile karşılaşıyor. Bu durum, estetik cerrahi yaşının küçülmesinden ziyade estetik cerrahiye meraklı olan nüfusun artmasından kaynaklanıyor.

 

Estetik yaptırmada 18 yaş önemli midir ? 

Estetik için 18 yaşınıza kadar beklemek doğru bir yaklaşımdır. Bu dönem esasen çocuğun reşit kabul edildiği ve lisenin bitip üniversiteye başlandığı dönemdir. Ancak bazı durumlarda, tıbbi gereklilik bulunduğu zaman; örnek olarak aşırı büyük memelerin küçültülerek sırt ağrısı ile iskelet deformitelerinin engellemek için daha erken yaşlarda ameliyat yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, genç yaşta, esasen duygusal olarak dalgalı bir dönemde olan hastanın ameliyat istemesinde gerçekçi nedenler olup olmadığının araştırılmasıdır.

Hasta ve yakınları açısından diğer önemli nokta da hekim seçimidir. Genci ameliyat eden hekim onun yalnızca estetik cerrahı değil bunun yanı sıra bir hayat koçu gibi hareket ederek, kendisi için en doğru kararı almasına yardım etmelidir. Zaten anne-baba, hasta ve hekim arasındaki işbirliği ve iletişimin iyi olduğu durumlarda, en iyi sonuç elde edilecektir.

 

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Hülya Keskin

    Bence yaptırılabilir. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ama tercih edilmemesi gerekir. Yani ortada bir zaruriyet yoksa…

  2. Hülya Keskin

    Bence yaptırılabilir. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ama tercih edilmemesi gerekir. Yani ortada bir zaruriyet yoksa…

  3. DeryaK

    Estetik kararı zor iş hem iyileşme süreci hem istediğiniz gibi olması önemli tabi birde istediğinizi size uyumlu olması önemli . buda ancak doktorunuzu iyi seçip seçmeniz ve onunla birlikte bir karar almanızla mümkün ,sonra operasyondan sonra istediğim bu değildi demeniz mümkün benden sölemesi. Bu şekilde çevremde hem memnunlar hemde mutsuz olanlar olmuştu buda benim karar alamamı zorlaştırmıştı ama neseki içlerinde en güvendiğim arkadaşımı dinleyip estetik internationalda Bülent beyle tanıştım onunla yönlendirmesiyle Örümcek Ağı estetiği , burun ve karın germe operasyonu oldum , eğer ilk kendi düşüncemle hareket etseydim bunların üzerine bir dizi daha operasyon geçiricektim çünkü istediğim burun ile bana uygun olmadığını orda görmüş oldum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir