4 Şubat Dünya Kanser Günü ile ilgili yazı

Dünya Kanser Günüyle ilgili yapılan yazılı açıklamalarda, kanserin tüm dünyada en ölümcül, en çok sakatlığa neden olan ve pahalı tedavisi olan hastalıkların en başında geldiğinden bahsedildi.

Kanser hastalığı tüm dünyada en ölümcül, en çok sakatlığa sebep olan ve pahalı tedavi teknikleriyle sağlık politikalarının kapasitesini zorlayan ve üzerinde yeni politikalar geliştirilmesi gereken sorunların başında geldiği bildirildi.

Kalp ve damar hastalıklarının yol açtığı ölümlerin ardından kanser sebebiyle ölümlerin dünyada 2. sırada yer aldığını vurgulayan uzmanlar, şunları kaydetti:4-subat-kanser-gunu-ile-ilgili-resim

“Kanser çok sık rastlanan bir hastalık olmasıyla birlikte erken teşhis edilerek ölüm ve sakatlıklar önlenebilmektedir. Kanser hakkında yapılan eğitimler ve taramalarla bilhassa meme, rahim ağzı, cilt kanserleri, prostat kanserleri ve bağırsak kanserleri çok kolay tekniklerle erken teşhis edilebilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Bireyler ve toplumlar, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçimini tercih etmek, fiziksel aktiviteyi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek, daha çok mevsimsel ve işlenmemiş gıdalar tüketmek, besinleri doğru pişirme yöntemleriyle pişirmek, tuz kullanımını azaltmak, tuzlayarak saklama tekniklerini kullanmamak ve alkol kullanımının azaltılmasıyla engellenebileceği hususunda bilgilendirilmelidir. Sigara da eklendiğinde bu rakam % 50’ye ulaşmaktadır.

Yine bunun yanında bilhassa yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıya çıkılmaması, açık renk kıyafetler tercih edilmesi, koruyucu şapka, gözlük ve kremler kullanılması, deniz kenarında güneşlenilmemesi cilt kanserinden korunmada önemli etkenlerdendir. Kadınların kendi kendine yapacağı meme muayenesi, 40-69 yaş arası kadın vatandaşlarımızın düzenli mamografi çektirmesi, meme kanserinin erken teşhisinde önemli bir adımdır.”

DÜNYA KANSER GÜNÜYLE ALAKALI YAZI

Uzmanlar kanserin dünya genelinde giderek artan bir sağlık sorunu olduğunu, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara sebep olduğunu dile getirmektedir.

1 YORUM

  1. Pingback: Kanser Düşmanı Meyve Sebzeler Nelerdir » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir