Yüz Güzelleştiren Reçete: Anuş Daru

Yüzün Güzelliği

Reçeteyle İlgili Bilgiler

İbn-i Sina’nın, Tıp Kanunu kitabında, anuş daru ismiyle bahset­tiği reçete bir takım bitkilerin karışımından elde ediliyor. Reçetenin güzellikle ilgili birçok faydası olsa da, yüz güzelleştirme özelliği ön plana çıkıyor. Anuş darunun güzellikle ilgili diğer faydası ise onun vücutta tatlı ve hoş bir koku oluşturması.

Yüzü Güzelleştiren Anuş Daru Kürü

İbn-i Sina Tıp Kanunu adlı kitabında reçeteyi şu şekilde veriyor: 21 gram kırmızı gül yaprağı, 17.5 gram Hint selvisi, 10.5 gram karanfil, 0.5 gram mastika (damla sakızı), 10.5 gram Hint sümbülü, 10.5 gram Hint kedi otu, 7 gram Çin tarçını, 7 grant maya, 7 gram safran, 7 gram kü­çük Hindistan cevisi (besbase), 7 gram küçük kakule, 7 gram büyük kakule, 7 gram küçük Hindistan cevizi (cevz-i bevva).


-------- Sponsorlu --------

Anuş Daru Reçetesindeki Bitkilerin Açıklanması

Anuş daru reçetesini oluşturan bitkilerin birçoğu tanıdık olsa da aralarında bilinmeyen ya da az bilinenler de var. Aşağıda, reçe­tede yer alan ve bilinmediğini düşündüğümüz bazı bitkilerin açık­lamaları verildi. Bunu yaparken evvela İbn-i Sina’nın Tıp Kanunu isimli kitabının ikinci cildinde yaptığı açıklamaları dikkate alındı. Sina’nın tanımına yer vermediği bitkiler söz konusu olduğunda ise başka kaynaklara başvuruldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir