Tüyleri İncelten ve Zayıflatan Sebze

Tüylerinizi İnceltmek için;

Bakla-Vicia faba

Çok bilinen bu sebze İbn-i Sina’ya göre cilt için çok faydalı be­sinlerden birisi. Sina’ya göre sebzenin kabuğu tüylere yakı şeklinde sürülürse tüyleri inceltme ve zayıflatma etkisine sahip. Bu sebze ay­nı zamanda ciltteki çeşitli problemler için de kullanılabiliyor. Örne­ğin yüzdeki yara ve lekelere uygulanırsa bunları giderdiği gibi cilde parlaklık da veriyor.

Yüzü Parlatan ve Temizleyen Bitki:

Karaağaç, Kavak-Derdar

Fiziksel özellikleri itibarıyla rutubetli bir yapıya sahip olan bu ağacın çiçeğindeki rutubet İbn-i Sina’ya göre yüzü parlatıyor ve te­mizliyor. Şayet bu ağacın taze kabuğu sirkeyle birlikte uygulanırsa görmeyi parlak ve keskin yapıyor. Kabuğu yaralara da iyi gelen bu ağacın yapraklan tazeyken pişirilip yenilebiliyor.


-------- Sponsorlu --------

Cildi ve Dişleri Parlatan Bitki:

Lohusa Otu-Zeravent-Aristolochia İndica

Astıma ve iç hastalıklara iyi gelen loğusa otu İbn-i Sina’ya göre aynı zamanda dişleri ve cildi parlatıyor, temizliyor. Sina’nın loğusa otuyla ilgili verdiği detaya göre bu otun müdahrec isimli özel bir çe­şidi rengi saflaştırıyor ve güzelleştiriyor. Lohusa otuyla ilgili diğer detaylar aşağıda ilgili bölümlerde verileceğinden burada bitkiyle ilgili bilgilere son veriyoruz.

 

1 YORUM

  1. Pingback: Sassy Suyu Nasıl Yapılır » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir