Kakule Nedir Ne İşe Yarar

Yüzü güzelleştiren anuş daru karışımında yer alan bir diğer bitki kakuledir. Kakule aslında Elettaria Cardamoi adlı bitki­nin mevveleri. Bitkiye genellikle Asya ve Uzakdoğu’da rastlanıyor.

Nerelerde Yetişir

Yetiştiği bölgelerin başlıcaları ise şunlar: Seylan, Batı ve Güney Hin­distan, Burma, Tayland, Java, Çin. Bu bitki eski Roma’da gaz söktürücü olarak da biliniyor.

Kakule Bitkisinin Faydaları

Bu bitki çok daha eski devirlerde hekimlerin gözdesi olduğu gi­bi Osmanlı hekimlerinin de gözdesi olmuş. Bunun sebebi daha çok İbn-i Sina’nın bitkiye ilgisi olsa gerek; örneğin 17. yüzyılda Salih bin Nasrullah bu bitkinin faydalarını tarif ederken İbn-i Sina’dan fayda­lanmış gibi görünüyor. Gerçekten de, Nasrullah bu bitkinin faydala­rını; kalbe, ciğere, mideye kuvvet vermek olarak açıklarken onun bu konuda Sina’yı izlediği anlaşılıyor.


-------- Sponsorlu --------

Kakule Güzellik Kürü Hazırlanışı

Sina, reçetedeki malzemelerin nasıl harmanlanacağına dair bilgileri şu şekilde veriyor: ‘Bu ilaçlar toz haline getirilir ve safran hariç dövülür. Daha sonra bunlar karıştırılır ve 3 katı miktarda süz­me balla hamur haline getirilir. Onun dozları 8.75 gram ile 10.5 gram arasındadır.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir