Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Yüksek topukları olan ayakkabılar için ‘alfabe egzersizi’ yapabilirsiniz

Bütün sıkıntı ve ağrılara rağmen topuklu ayakkabı kadınların vazgeçilmezidir. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Doktor Sinan Karaoğlu,

balerin-hastaligi

 

Topuklu Ayakkabı Giyenlere Tavsiyeler Öneriler

Yüksek topuklara sahip ayakkabıyla bayanların parmaklarının ucunda yükselerek uzun müddet zaman geçirmesinin ayağın arka bölümünde sıkışmaya neden olduğuna dikkati çeken Karaoğlu, bunun için topuklu ayakkabının daha sağlıklı olanlarını tercih etmek gerektiğini söyledi.

Alfabe Egzersizleri

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Doktor Sinan Karaoğlu, yüksek topuklu ayakkabıların ayakta ağrı ve biçim sorunlarının yanı sıra diz ile bele de zarar verdiğini açıklayarak, bu ayakkabıları kullananlara “alfabe egzersizi” yapmalarını tavsiye etti.


-------- Sponsorlu --------

Balerin Hastalığı

Dr. Karaoğlu, yaptığı yazılı bilgilendirmede, kadınlara estetik görünüş kazandıran topuklu ayakkabıların bilinçsiz ve uzun zamanlı kullanımlarda ayak bileğinde incinme, bacak, diz ve bel ağrılarıyla “balerin hastalığı”na yol açtığını açıkladı.

 

 

Topuklu Ayakkabılar Neden Zararlıdır

Atılan tüm adımlarda vücut ağırlığının aşağı yukarı % 50’sinin ayağın ön kısmına, % 50’sinin de topuğa yüklendiğini vurgulayan Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Ayakkabının topuğu ne kadar yüksek olursa ayağın önündeki yük de buna bağlı şekilde çoğalır. 5 cm yüksekliğindeki topuklu ile standart yürüyüş bozulabilir.

Günlük normal etkinliklerde yüksek topuklu ayakkabı tercih edenler, gün içerisinde 6 kilometreden çok yürüyüş yapmış gibi ayaklarına ilave yük bindiriyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir