Yemeklerin Lezzetini Artıran 12 Sır Bilgi

Hayatımızda rutine bağlayan her eylemde olduğu gibi her gün yemek yapmak da bizler için keyifsiz bir hal almaya başlıyor. Bu içerik sizlere mutfakta kaybettiğiniz eğlenceyi geri kazandıracak.

Sizlerin de yemek yapmaktan hala zevk alan ve yaratıcılığını kaybetmemiş insanlardan bir farkınız yok. Sizleri buna inandırmak ve harika yemekler yapabileceğinizi sizlere hatırlatmaya karar verdik.

Bilgi Doktoru olarak sizlerle belirli bazı tariflerin püf noktalarını anlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Yemek yapmanın eskisi gibi eğlenceli bir hal almasını istiyorsanız bu içeriği sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kekinizin düz olmasını mı istiyorsunuz?

Kekinizi pişirdiğiniz zaman kabarmalar ya da çatlamalarla karşılaşmak istemiyorsanız pişme sırasında kekinizin kabarmaya başladığını fark ettiğinizde üstünü ıslak havlu ile kapatın. Böylelikle birbirinden güzel kekler pişirebileceksiniz.

Balıklar tavaya mı yapışıyor?

Balığın derisinin tavaya yapışıp kalması hem temizlenme aşamasını hem de balığın sahip olduğu nemin uçup balığın kurumasına neden oluyor. Balığın kuruması da ciddi bir lezzet kaybına neden oluyor. Bunu nasıl mı engelleyebilirsiniz? Tavanızın sıcak fakat yağınızın soğuk olduğundan emin olduğunuzda balıkları tavaya yerleştirmeye başlayın.

Karamelize şeker ne işinize yarayacak?

Fırın kullanarak pişirdiğiniz tüm tatlı ve kurabiye çeşitlerinizde karamelize ettiğiniz toz şekeri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için; yağ olmayan bir tavaya şekeri alın ve altını açın. Şekerin renginin yavaşça kahverengiye dönmesini bekleyin. Karamelize olan şekeri zamanı geldiğinizde dilediğiniz gibi kullanın.

Limon sıkarken çekirdeklerden nasıl kurtulursunuz?

Ortadan ikiye kestiğiniz limonların üzerini bir tülbent ya da kefe yardımıyla kaplayıp sıkarsanız hem limonun sahip olduğu tüm suyu alırsınız hem de çekirdeklerden kurtulursunuz. Limonun faydalarını anlattığımız içeriğe göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Keki taşırken zarar görmesi nasıl engellenir?

Keki hazırladıktan sonra bir yerden farklı bir yere taşımanın oldukça zor olduğunu biliyoruz. Neyse ki artık bunu engelleyebileceğimiz bir yöntem var. Ve bu yöntem için ihtiyaç duyulan tek şey kürdan. Evet, kürdan! Kürdanları kekin üstüne yerleştirin daha sonra üzerini streç film ile kapatın. Bu şekilde yaptığınız kek bozulmayacak ve taşırken içiniz rahat edecek.

Çikolata nasıl eritilir?

Çoğu zaman eritmek istediğimiz çikolatanın bir kısmı katı halde kalır, bir kısmı erir. Bu da bizler için oldukça can sıkıcı bir hal alabilir. Burada yapılması gereken tek şey tencereyi suyla doldurup cam kalıplara çikolata doldurmak. Kapağı kapatıp, ocağı olabildiğince kısın. Maksimum 15 dakika içinde tencerenin içerisinde kaynayan su çikolatanın kolaylıkla erimesini sağlayacak.

Kekin kuruması nasıl engellenir?

Ekmek ve kürdan kullanarak kekin kurumasını engelleyebiliriz. Nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Ekmekleri kesilen kekin kenarlarına doğru yerleştirin ve parçaların kürdanla birbirine tutunmasını sağlayın. Bir sonraki seferde ekmeklerin kurumuş olduğunu fakat kekin ilk günkü gibi taze kaldığını gözlerinizle göreceksiniz.

Makarna nasıl yapılır?

Makarna çok kolay bir yemek gibi görünse de birkaç ufak değişiklikle mükemmel tatlara sahip olabilirsiniz.

  • Geniş bir tencere alın ve ocağa koyun
  • Suyu kaynatıp makarnayı içerisine atın. Birkaç damla yağ ekleyip bir tutam tuz katmayı ihmal etmeyin. Makarna tam olarak pişmeden ocağı kapatın.
  • Makarnayı olabildiğince süzün
  • Farklı bir tencere içinde sosu hazırlayıp makarnayı içerisine dökün ve birbiriyle karıştırın.

Sizinle paylaştıklarımızdan hangilerini beğendiniz? Yemek yaparken sizlerin de kullandığı yöntemleri bizlerle paylaşın. Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir