Patatesin Çok Nadir Bilinen Kullanım Yöntemleri

Patatesle birbirinden farklı ve lezzetli birçok yemek yapıyoruz. Peki ya patatesin faydaları bununla sınırlı değilse? Patates gümüş eşyaların parlatılmasından, koltuk altlarının aydınlatılmasına kadar kullanılır.

Sizler için patatesin birbirinden farklı 13 yararının listesini yaptık.

Basitçe paslardan kurtulun

Metallerin paslanmasından patates yardımıyla kurtulabilirsiniz. Bunun için; patatesi ikiye ayırın. Sofra tuzu, kabartma tozu ya da bulaşık deterjanı alın. İkiye ayırdığınız patatesi sıvıya daldırın ve temizlenene kadar paslı bölgeye uygulayın. Patates kirlendikçe kesip küçük parçalarla devam edebilirsiniz.

Yanıklarınızı tedavi edin

Birkaç patatesi dilimleyin ve rendeleyin. Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu cildinizin ihtiyacı olan soğutma suyunu sağlar. Pamuk veya gazlı bez yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi güneş yanıklarından etkilenen bölgeye 10-15 dakika uygulayın ve daha sonra soğuk suyla yıkayın.

Eğer kaynar sudan kaynaklı yanıklarınız varsa; patateslerin suyunu çıkarıp uygulamanız daha etkili olacaktır.

Çıkması güç kirlerden kurtulun

Yarım litre su ile dolu bir kasenin içerisine birkaç tane patates rendeleyin. Rendelediğiniz patatesleri sudan çıkarıp aynı ölçüde su ekleyip 10-15 dakika bekletin. Patates suyu ile lekeleri çıkarmak için bir sünger kullanın ve daha sonra temiz soğuk su ile yıkayın.

Ayakkabılarınızı temiz ve parlak tutun
Ayakkabılarınız eskidi ve de lekeli mi görünüyor? O zaman patatesleri ortadan ikiye kesin ve ayakkabılarınızın yüzeylerini patates ile ovun. 5 dakika bekletip yumuşak kuru bir bez ile silin.

Kararmış gümüş eşyalara son
Kararmış gümüşlerinizi eski haline getirebilmek için; iki tane patatesi tencere içerisinde kaynatın. Daha sonra patatesleri tenceren alın. Kararmış olan gümüşlerinizi tenceredeki patates suyunun içerisine koyun ve 1 saat bekletin. Gümüşleri çıkardıktan sonra temiz su ile durulayın ve bir kağıt havlu yardımıyla silin.

Koltuk altlarınızı beyazlatın
Koltuk altlarınızda kararma varsa patates kullanarak iki şekilde beyazlatabilirsiniz. İlk olarak; patatesleri dilimleyin ve koltuk altlarınıza 3 dakika aralıklarla dilimleri kullanarak masaj yapın. Patates suyunun çalışması için 30 dakika bekleyin. Ardından koltuk altlarınızı soğuk su ile durulayın.

İkinci olarak; bir patates alın ve pürüzsüz hale gelene kadar kesip karıştırın. Patates püresini koltuk altlarınıza yerleştirip 10 dakika bekleyin. Soğuk su ile durulayıp bir havlu ile kurulayın.


-------- Sponsorlu --------

Dört hafta içerisinde günde iki defa tekrarlamalısınız.

Baş sızısının gitmesini sağlayın
Taze bir patatesi alın ve dilimleyin. Şakak bölgenize ve alnınıza gazlı bir yardımıyla dilimleri yerleştirin. Uzanın ve gözlerinizi kapatın. Sızı kaybolana kadar bekleyin.

Sağlığınızı patates suyu ile geliştirin

Manchester Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları yaptıkları araştırmalarda patatesin suyunun ülser ve mide ekşimesini tedavi ettiği, zararlı bakterilerin üremesine engel olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, kolestrolü düşürür, kabızlığı önler ve kilo vermenize de yardımcı olur.

Bunu yapabilmeniz için; taze bir patatesi yıkayın ve soyun. Kestikten sonra bir karıştırıcı içerisinde macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Suyu çıktıktan sonra macunu gazlı bir bezle süzün. Tadı sizi rahatsız edebilir bu yüzden başka meyve suları ile tüketebilirsiniz.

Cildinizin parlamasını sağlayın

Patatesler cildiniz için oldukça yararlıdır.

  • Gözlerinizin çevresindeki koyu halkalardan kurtulmak için 2 dilim patatesi 10-15 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın.
  • Aknelerin temizlenmesini sağlar. Taze patatesi sivilcelerin olduğu yere yerleştirirseniz işe yarayacaktır.
  • Karanlıktaki noktalar ile savaşır. Patatesi macun haline getirip masaj hareketleriyle macunu suratınıza uygulayın ve 5 dakika bekletip yıkayın.
  • Yüzünüzü taze ve soğuk patates suyuyla yıkayın. Yumuşak bir bez ile kurulayın. Yüzünüzdeki kirlerden kurtulacaksınız.
  • Böcek ısırıklarına karşı oldukça etkilidir.
  • Patatesi rendeleyip 1 çorba kaşığı bal ve iki çorba kaşığı zeytin yağı ilave edip karıştırın. Karışımı cildinize 10 dakika boyunca uygulayın ve soğuk su ile durulayın. Böylece kırışıklıklardan kurtulacaksınız.
  • Temiz bir patatesi rendeleyip, gül suyu ve bir 6,3çay kaşığı limon suyuyla karıştırın. Maskeyi 15-20 dakika yüzünüze uygulayın ve durulayın. Yağlı cilt tiplerine iyi gelecektir.

Pencerelerinizi gıcırtılı hale getirin

Patates sayesinde hiçbir kimyasal kullanmadan camlarınız pırıl pırıl olacak. Patatesleri camlarınıza sürün ve bez ile temizleyin.

Sıcak ve soğuk kompresler yapın

Krampların geçmesini, adale ağrılarının gevşemesini, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Hem sıcak hem de soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

DIY pulları ile eğlenin

Tüm bu sıkıcılıktan sonra, çocuklarınız için patates, bıçak ve boya ile DIY’ler yapabilirsiniz.

Bu yöntemlerden herhangi biri sizi şaşırttı mı? Daha önce kullandığınız ya da bildiğiniz yöntemler var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir