Sinek Böcek Kovan Bitkiler

Özellikle yaz aylarında böcekler ve sinekler oldukça rahatsız edici olmaktadır. Bir kısmı kısa süreli rahatsız edici olsa da kene gibi daha zararlı olanları sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu tür böcek ve sineklerle başa çıkmak için bir çok yöntem deneriz.

Bu yöntemlerden bazıları da böcek ve sinekleri kovan bitkileri böcek ve sinekleri istemediğimiz ortamda bulundurmaktır. Bir takım bitkilerin bu tür haşaratları uzaklaştırıcı özelliği vardır.

Sinek ve Böcekleri Kovan Bitkiler Nelerdir?

Güve evlerimize sıklıkla musallat olan bir böcektir. Güveyi evden uzaklaştırmak için özellikle çay ağacı yağı oldukça etkilidir. Bunun yanında; çörek otu, tarçın, kimyon, karabiber ve at kestanesinin güve kovucu özelliği vardır. Ayrıca sedir ağacı yaprakları da tütsü olarak yakıldığında kokusunun güveleri uzaklaştırıcı etkisi vardır.

Kene, bit ve pire gibi böcekleri bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırmak ve bu böceklere karşı korunmak istiyorsanız bulunduğunuz ortamın belli noktalarına tarçın veya tarçın yağı koyabilirsiniz. Tarçının bu tür böcekleri öldürücü özelliği vardır. Bu tür böceklerin vücudunuza temasını önlemek için banyoda durulama suyuna koyacağınız bir kaç damla tarçın yağı da etkili olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Hamam böceği ve kalorifer böcekleri musallat oldukları ortamlardan önlem alınmadığı sürece biraz zor uzaklaştırılırlar. Bu sebeple mutlaka gerekli önlemleri almanız gerekir. Bu böcekleri uzaklaştırmak için bir kaç yöntem vardır.

Bunlardan birincisi şeker ve karbonat karışımıdır. Karbonat bu böcekleri öldürücü özelliğe sahiptir. Şeker ise en sevdikleri yiyeceklerdendir. İkisini karıştırarak böceklerin çıktığı yerlere lavabo deliklerine ve rutubetli noktalara döktüğünüz takdir de böceklerin zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Bu böcekleri uzaklaştırmak için ikinci bir yöntem ise doğal bir sabunu rendeleyerek içerisine kekik, lavanta veya nane bitkilerinden herhangi bir tanesini eklemektir. Hazırladığınız bu karışımı delikli bir kesenin içerisine koyun ve böceklerin çıktığı noktalara koyun. Bu karışımında böcekleri uzaklaştırıcı özelliği olduğunu göreceksiniz.

Genel olarak; nane, biberiye, sedir, kekik, karanfil, lavanta, sardunya, rezene, fesleğen, defne ve okaliptüs bitkilerinin böcek uzaklaştırıcı özellikleri vardır. Bu bitkileri böcekleri istemediğiniz ortamlara koyduğunuz takdirde böcek ve sinekleri uzaklaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir