Verem Haftası ile ilgili yazı

Veremle Savaş Eğitimi Haftası

Yılın ilk haftası verem savaş haftası olarak kutlanmaktadır.

İnsanların sağlığı için en riskli hastalıklardan birisi veremdir. Verem hastalığına halk diliyle ince hastalık, tıp dilinde ise tüberküloz diye hitap edilmektedir.

Türkiye’de veremle savaşmak, insanların vereme yakalanmasını engellemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacı ile veremle mücadele dernekleri kurulmuştur.
Veremle savaş dernekleri halkı verem tehlikesine karşı uyarır ve bizleri bu hususta bilgilendirir.

Verem aşısı ülkemizde ilk kez 22 Aralık 1952 yılında yapılmaya başlanmıştır Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücretsiz olarak yaptırabilir.

BCG verem asisiVEREM HAFTASI

Sene başını Takip Eden İlk Pazartesi ile Başlayan Haftadır. Verem hastalığını tanıtma, korunma yöntemlerini öğretme, veremle toplu olarak savaşmayı sağlamak amacı ile her sene, yılbaşını takip eden ilk Pazartesi günü başlayan hafta “VEREM SAFAŞ EĞİTİMİ HAFTASI” olarak kabul edilmiş ve kutlanmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Verem Haftasında Neler Yapılabilir

Bu hafta süresince televizyon, radyo, gazete şeklindeki yayın organlarında verem hastalığını tanıtan, korunma yöntemlerini gösteren, veremli hastaların tedavileri ile ilgili yayınlar yapılabilir. Ülkemizde yapılan Verem savaş araştırmaları hakkında bilgiler verilir, canlı örnekler gösterilir. Tüm insanların birlik ve beraberlik içinde veremle savaş etmesinin ciddiyeti anlatılır. Aşı kampanyasına herkesin katılmasını, bilhassa yeni doğan bebeklerin verem aşılarının vaktinde yaptırılması talep edilir.

Okullarda da verem hastalığının tanıtımı yapılır. Bulaşma yolları anlatılır. Korunma yöntemleri üzerinde önemle durulur. BCG aşısının önemi vurgulanır. Veremle savaşma yöntemlerinde birlik ve beraberliğin, hepimizi başarıya götüreceği anlatılır. Bu hususlarda filmler gösterilir. Konuşmalar yapılır, şiirler okunur. Hafta ile ilgili sözler yazılı dövizler okul duvarlarına asılabilir. Öğrenciler içerisinde kompozisyon ve resim yarışmaları yapılır.

Herkese bilinçli bir biçimde veremle savaşma teknikleri öğretilir. Sağlık ve Temizlik, Beslenme kolları, haftanın en faydalı bir şekilde geçmesi için gayret gösterirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir