Soğuk Havanın Kalbe Zararları

Soğuk Havanın Kalbe Etkisi

Koroner kalp ve yüksek tansiyon hastalarının, soğuk, rüzgarlı ve kirli havalarda sokağa çkmamaları tavsiye edilirken, bu havaların kalp krizi ihtimalini çoğalttığı ifade edildi.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaan Kulan, soğuk havanın damarlarda daralmaya neden olduğunu vurgulayarak bilhassa kalp damar ve şeker hastalarının çok dikkatli davranmaları gerektiğini ifade etti.

Soğuk Hava ve Kalp Krizi Riski

Soğuk ve rüzgarlı havada bilhassa göğüs ile yüz kısmının soğuğa karşı kalın kıyafetlerle kesinlikle korunması gerektiğini söyleyen Dr. Kulan “Kalp hastaları soğuk havalarda gerekli olmadıkça dışarı çıkmamalı. Dışarı çıkmaları halinde ise kalın elbiselerle göğüs bölgesi, ağız ve burun kesinlikle korunmalı. Soğuk hava kalp düzeninin bozulmasına (ritim sorunluluğu) ve ani ölümlere neden olabilir. Kış aylarında sık görülen grip ve başka solunum yolu rahatsızlıkları, kalp hastalıklarını ağırlaştırmaktadır.

ağaç doğa manzara kış kar soğuk


-------- Sponsorlu --------

Soğuk Hava – Grip – Kalp Krizi

Grip, gerek kalp gerekse akciğer hastası olanlar için önemli risk oluşturmaktadır. By-pass’lı kişiler, kalp yetersizliği ve şeker hastalığı olanlar gribe karşı önlem almalıdır. Kış aylarında kalp Romatizmalarına yol açan üst solunum yolu enfeksiyonları da sık görülmektedir” dedi.

Kalp şikayeti olmayan insanların bile soğuğa karşı kendilerini koruması gerektiğini vurgulayan Dr. Kulan, şöyle dedi: Kalp hakkında şikayeti olmayan kişiler bile, soğuk havalarda göğüslerine kalp ağrılarının geldiğini fark edeceklerdir. Bu sebeple kalp hastası olan insanların soğuk havada sokağa çıkarken, yanlarında dil altı tableti bulundurmaları oldukça önemlidir.

Çünkü soğuk havalarda vücut ısısının düşmesi sebebiyle spazm oluşur. Bu spazm sebebiyle de kalbe yeteri kadar kan gitmiyor ve göğüs ağrısı meydana geliyor.

Soğukta Tok Karnına Yürümek

Bunun için kalp hastaları sağlam giyinerek sokağa çıkmalılar ve asla soğukta tok karnına yürüyüş yapmamalılar. Soğukta odun ve kömür taşımak, odun kırmak, odun kesmek, kar küremek, rüzgara karşı yürümek ve bilhassa kalp bölgesinin soğuk ve rüzgara maruz kalması kalp krizi ihtimalini artıracaktır.”

2 YORUM

  1. Pingback: Hiportermi Nedir, Nasıl Korunuruz? –

  2. Pingback: Kar Üstünde Yürüme Tekniği –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir