8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazı

Kadınlar Günü hakkında bilgi, Dünya Kadınlar Günüyle alakalı yazı makale örnekleri ve daha fazlasını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Aile dediğimde; öncelikle aklımıza anne, baba ve çocuklardan oluşan bir topluluk gelmektedir. Günümüz aile düzeninde anneler de çalışmakta ve üreten bireyler olarak ailesinin yanın­da yerini alıyor, Üreten bireyler olarak hem annelik görevlerini tam eksiksiz bir şekilde ye­rine getirmekte hem de evinin temizliğini, düzenini ve tertipini sağlamaktadır.

Kadınlar, halkın en fedekar, çalışkan ve üreten bireyleridir, Bunlara karşı toplumdan hak ettiği sevgi ve saygıyı görmektedir, Diğer toplumlara bakıldığında hırpalanan, kotu davranılan ve aşağıla­nan birey olan kadın, ülkemizde “ana” olarak yüceltilmiş ve hak ettiği değeri görmektedir.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında analarımız önemli ça­lışmalar gerçekleştirmişlerdir. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır, Savaş ardından ül­kenin kalkınmasında da kadınlarımız, en ön saflarda yerlerini almıştır. Bunu fark eden Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yerini ve önemini vurgulayarak 1934 senesinde pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmıştır.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Dünya Kadınlar Günü’nün ilk olarak gündeme gelmesi 1800’lü senelere rastlar, 1800’lü yıllarda bir tekstil fabrikasında da­ha iyi çalışma şartları isteyen kadın işçiler mücadele etmişlerdir. Bu hak arama, daha iyi şartlarda çalışma ve yaşama mücade­lesi, senelerce sürmüştür. Günümüzde kadınlar gününde okullarda ve çeşitli platformlarda kadınla ile ilgili etkinlikler yapılmaktadır. Okullarda öğrenciler kompozisyonlar, şiirler ve çeşitli ödev notları hazırlayarak kadınlarımızın önemine dikkat çekilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Kadınlar Günü Dünyada Kaç yılında Ne zaman Kabul Edildi?

Birleşmiş Milletler Örgütü, kadınlarda ayrımcılığı, istismarı fark etmiş ve kadın problemlerine dikkat çekmek için 8 Mart 1975’te, 8 Mart gününü Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etmiştir. Her sene 8 Mart günü kadın problemlerine yönelik bir gün olarak ayrılmıştır.

Yurdumuzda da 8 Mart günü, kadınlarımızın liderliğinde, ka­dınlara yönelik çalışmalarla değerlendirilir, Türk erkeği, Atatürk’ün izinde kadına gerekli değeri ve önemi vererek onun haklarını korumada yanında yerini almıştır. Kadınlarımızın da birer yurttaş olarak anayasal haklarından faydalanabilmesi için gereken yasal düzenlemeler yapılmıştır.

“Kadınlarımız çevremizde açan en hoş çiçeklerdir. Her başarılı erkeğin yanıbaşında bir kadın vardır.”

Kadınlar Günü le ilgili Mesajlar ve Sözler

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, saygı değer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve huzur dolu bir gelecek temenni ediyorum.
  • Yüreğindeki sınırsız sevgi ve sabır için çok teşekkür ederim, Dünta kadınlar günün kutlu olsun..
  • Güneş yüzlü anneciğim, ellerinden öpüyorum. Kadınlar günün kutlu olsun..
  • 8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir hayat özlemlerini ifade ettikleri gündür. Kadınlarımızın bu manalı ve özel gününü yürekten kutlarım.

3 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir