Uyku Apnesi ve Unutkanlık

Araştırmacılar; Uyku Apnesinin Hafıza Kaybına Yol Açtığını iddia ediyor…

Uyku Apnesi Uykuda nefes almakta zorlanan kişilerin daha erken yaşlarda hafıza (unutkanlık) problemleri yaşadığı tespit edildi.

Neurology isimli yabancı bir dergide yayımlanan araştırmada, Amerikalı bilim adamları 55 yaşın üstünde 2.400 kişi üzerinde inceleme yaptı.

Uyku apnesinden şikayetçi olan kişilerin, iyi uyuyan kişilere göre 10 sene önce unutkanlıktan ve düşünme yetenekleri ile ilgili diğer problemlerden yakındıkları belirlendi.

Bu tespitin, kötü bir uyku ile hastalıklar arasında kurulan ilişkiyi pekiştirir nitelikte olduğu açıklandı.

ABD’de kapsamlı bir Alzheimer araştırması yürüten bilim adamları, bilhassa uyku apnesi çektiklerini ifade eden gönüllüler üstünde inceleme yaptı.

Uyku apnesinde, boğazdaki kasların gevşeyerek solunum yolunu engelliyor ve soluk almayı zorlaştırıyor.

Uyku apnesi hastaları genelde yüksek sesle horluyor ve gece boyunca pek çok kez uyanıyor.


-------- Sponsorlu --------

Beyne giden oksijenin oldukça önemli olduğu vurgulandı

Bilim Adamları bazı hastalarda, beyin dahil önemli bazı organların yeteri kadar oksijen alamamasından endişe duyuyor.

Araştırmaya göre solunum yollarının açık tutulmasını ve oksijen girişini sağlayan CPAP cihazını kullanan bazı uyku apnesi hastaları, bellek kaybı probleminden şikayetçi olmadı.

Araştırmacılar şimdi CPAP tedavisinin bu alandaki yararını saptamak için daha geniş çaplı bir araştırma yapacak.

İngiltere’deki Alzheimer Araştırma kuruluşundan Dr. Simon Ridley, “Bu araştırma, uyku esnasında solunumdaki aksaklığın, ilerki yaşlarda görünen hafıza ve düşünme yeteneklerindeki gerilemede bir risk olabileceğini gösteriyor; ancak buna yol açtığını kanıtlamıyor.” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Beyne iyi seviyede oksijen girmesi, beyin sağlığı bakımından çok büyük önem taşır. Uyku apnesi tedavisiyle daha ilerki yaşlarda hafıza ve düşünme problemleri arasında kurulan ilişki de enteresan.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir