Melek Otunun Yararları

Uzmanlar yüzyıllardır pek çok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılan Melek Otunun Faydalarını ve hangi hastalık için nasıl kullanılması gerektiğini anlattı.

Bilgi Doktoru – Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika bölgelerinde yetişen melek otunun en az 9 çeşidi vardır. Her bölgede yetişen melek otu değişik özelliklere sahiptir ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bilimsel belgelerle desteklenmese de dünyada birçok kültürde başta gaz giderici olarak ve çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Avrupa bölgelerinde tedavi amacıyla kullanımı 12. yüzyılda İskandinav ülkelerine kadar dayanan melek otu 16. yüzyıldan itibaren İngiltere’de kökü ile tohumlarından alınan öz ile parfümlere koku, ayrıca alkollü içeceklere de tat vermek amacıyla, yaprakları ve sapı ise gıda ürünlerinde kullanılmıştır.

Ayrıca bu dönemlerde melek otundan elde edilen yağ başta cilt sorunları olmak suretiyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ekildikten 3-4 ay sonra olgunlaşan melek otu bu zaman zarfında hasat edilebilir. Kökleri, gövdesi ve tohumları ayrı ayrı değerlendirilmektedir. İlk yılın sonunda kökü çıkarılmasının ardından yıkanır ve kurutulur. Kurutulmuş kökün aromasını kaybetmemesi amacıyla hava geçirmeyen kaplarda saklanır.


-------- Sponsorlu --------

Yaprakları çok büyük rağmen yabani bir havucu anımsatan melek otu 1 metre uzunluğa kadar erişebilir. Sapı çok uzundur ve kökü mor renklidir. Uzun ömürlü bitki olan melek otu 2 senede bir çiçek açar.

Melek Otu Hangi Hastalıklarda Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Yeşilimsi sarı çiçekleri olan melek otu yabani kereviz olarak da bilinir. Maydanoz, havuç, rezene, dereotu ve kerevizin yakın akrabasıdır. Melek otunun yüzyıllardır tedavisinde kullanıldığı hastalıklar arasında;

Mide kramplarına karşı
Gaz giderme

Akciğerleri ve bronşları açmaya karşı
Menopoz semptomlarını hafifletmek

Baş ağrılarına
Hazımsızlık sorununa

Kaygı durumuna karşı
Soğuk algınlıkları

Uyku bozukluklarına
İştah açmak için

İdrar söktürücü olarak
Kan dolaşımını hızlandırma
Yüksek tansiyona karşı kullanım alanları mevcuttur.

– Bilhassa Çin melek otu (Angelica Sinensis) alternatif Çin tıbbında adet ağrıları ve çeşitli jinekolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Melek Otu Nasıl Kullanılır?

Melek otu kapsül olarak dahili veya yağ olarak cilt üzerinde harici olarak kullanılabilir.

Ağız yoluyla alındığında iştah kaybı, fazla gaz, sindirim güçlüğü gibi problemleri giderir.

Harici olarak kullanıldığında ise romatizma şişliklerine, egzama, akne gibi cilt sorunlarına ve sinir ağrılarına iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir