El Ayak Masajının Kalp Sağlığına Faydaları

El ve ayak masajlarının kalp sağlığına faydası

Yapılan araştırma ve testlerde El ve ayaklara uygulanan masajın kalp ritmine oldukça faydalı olduğu anlaşıldı.

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve görevlileri tarafından yapılan bir araştırmada “refleksoloji” yani el ve ayak masajının kalp ritmine yararlı olduğu belirlendi. 50 denek üstünde yapılan araştırmada masajın, kalp üzerindeki sempatik baskıyı azalttığı ve kalp hızında denge meydana getirerek bireye yararlı etkiler oluşturduğu görüldü.

Kalp Üzerinde İnceleme

Refleksoloji; el ile ayak tabanı veya yüzeyi ile iç-dış kenarlarındaki varlığı kabul edilen noktalara manuel şekilde belirli sistematik yöntemlerle uygulanan noktasal masaj uygulama manasına gelir.

Turgut Özal Üniversites Tıp Fakültesi, Refleksoloji İhtisas ve Uygulama Derneği ve Refleksakademi Refleksoloji Merkezi Refleksoloji Terapisi’ni tıbbi bir çalışma ele aldı. Yapılan çalışmada terapinin ritim üzerinden kalp sağlığına olumlu etkilerinin olup olmadığı çok yönlü şekilde değerlendirildi.


-------- Sponsorlu --------

Ayrıntılı EKG’ler Çekilde

Çalışma sağlıklı orta yaş bayan ve erkek gönüllü kişiler üzerinde gerçekleştirildi. Terapi uygulanmadan önce deneklerin 30 dakikalık EKG’leri çekildi. Deneklerin kalp ritimleri arasındaki süre de ölçüldü. Bu şekilde ‘Kalp Hızı Değişkenliği’ parametreleri tespit edildi ve deneklerin her iki el ve ayaklarına aynı biçimde uygulandı. Terapinin ardından bütün deneklerden yeniden 30 dakikalık HRV kaydı ve kalp hızı değişkenliği parametreleri elde edildi.

İyileşme Görüldü

Elde edilen değişkenlere uygulanan uygun istatistikler sonucunda HRV parametrelerinde anlamlı bir artış gözlemlendi. Araştırma masajın, kalp üzerindeki sempatik baskıyı azalttığını ve hızında denge meydana getirerek kişiye yararlı etkiler sağladığını ortaya koydu.

Araştırmada görevli Prof. Dr. Şenol Dane, binlerce sene geçmişe sahip refleksolojinin yararını kalp sağlığına etkisi boyutunda değerlendirmek istediklerini bu sebeple araştırmayı yaptıklarını aktardı. Sağlıklı kişilerde kalp hızının yüksek olmasının iyiye işaret olmadığının altını çizen Dr. Dane, “Ölümlerin ilk nedenlerinden birinin kalp hastalıkları olduğu dikkate alındığında refleksolojinin önemi bu araştırmayla bir kez daha gündeme geldi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir