Kalp Damar Hastalıklarında Eriyen Stent Tedavisi

Kalp ve damar hastası kişiler, dünyada 1 senedir ve ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan teknikle metalik tellerden örülmüş stentler yerine 6 ay içerisinde vücutta eriyen stentlerle sağlığına kavuşacak.

Eriyen Stent bypass

Bu teknik ile hastalar, ömür boyu kan sulandırıcıları kullanmak zorunda kalmayacak ve göğüslerinde batma hissi yaşamayacaklar.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Doktor Keleş: “Bu stentler, zaman içerisinde damarın öz yapısına karışarak doğal şekle dönüşüyor. Bu sebeple gerektiğinde aynı yere yeniden stent takılabiliyor. Bu da ciddi bir avantaj sağlıyor”

Kalp hastalıkları içerisinde en çok karşılaşılan kalp damar (koroner arter) hastalığının tedavisinde by-pass ameliyatı yerine ilaçlı ya da ilaçsız stent kullanıldığını aktaran Keleş, damar içine takılan, metalik tellerle örülmüş silindirik bir kafes olan stentin, hastalarımıza protez taşıdıkları duygusu yarattığını dile getirdi.

Teknolojideki yeni gelişmelerle beraber mevcut stentlerin yerine hastaları rahatsız etmeyen yeni ürünlerin kullanılmaya başlandığını açıklayan Keleş, şunları kaydetti: “İlerleyen teknoloji sayesinde eriyen stentler kullanılmaya başlandı.


-------- Sponsorlu --------

Bu stentler, zaman içerisinde damarın öz yapısına karışarak doğal hale dönüşüyor. Bu sebeple gerektiği zaman aynı yere tekrar stent takılabiliyor. Bu da önemli bir avantaj sağlıyor. Önceki stentlerin takıldığı kişilerde damarların tekrar tıkanması ve pıhtılaşma ihtimali kalmıyor.

Daha da önemlisi stent takılmasının ardından ilk haftalarda göğüste duyulan batma hissi geçiyor. Yeni uygulamayla kişiye takılan stentler, ortalama 6 ay içerisinde yok oluyor.”

Stent İle Kan sulandırıcı İlaçlara Son

Keleş, bu tekniğin, hastaların hayatı boyunca kan sulandırıcı ilaç kullanmasına gerek kalmadığını söyleyerek, “Hastanın ihtiyaç duyulduğunda by-pass olma şansları da korunmaktadır” diye açıkladı.

Dünyada ortalama 1 senedir uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen tekniğin, artık ülkemizde de yapılmaya başlandığını dile getiren Keleş, “Türkiye’de ortalama 700 bin kişide stent bulunmaktadır. Şuan biraz pahalı olan bu stentlerin ilerleyen zamanlarda ucuzlayacağını düşünmekteyiz” dedi.

2 YORUM

  1. Pingback: Damar Tıkanıklığına ve Kalp Sağlığına Kahve » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: El Ayak Masajının Kalp Sağlığına Faydaları » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir