Dünyayı İkiye Bölen Elbise? Tüm Ünlüler Bu Elbiseyi Konuşuyor

21 yaşındaki sosyal medya kullanıcısı Caitlin McNeill’in Tumblr sayfasında paylaştığı fotoğraf dünyayı ikiye bölmüş durumda..

Siz Hangi Renk Görüyorsunuz?

Bir elbisenin resmini sosyal medya hesabından paylaşan Caitlin McNeill adlı kullanıcı, fotoğrafın altına “Lütfen bana yardım edin. Bu elbisenin rengi beyaz-altın mı yoksa mavi-siyah mı? Ben ve arkadaşlarım bir türlü karar veremedik, işin içinden çıkamadık ve kafayı yemek üzereyiz” notunu yazdı ve başta Twitter olmak üzere sosyal medyada haftanın olayı oldu.
Bahse konu fotoğrafın bu derecede konuşulmasının nedeni ise oldukça şaşırtıcı. Tıpkı McNeill’in yazdığı not gibi bir grup kişi fotoğrafa bakar bakmaz elbiseyi “altın-beyaz” renginde görürken, başka bir grup insan “mavi-siyah” renginde görüyor.

siz-hangi-renk-goruyorsunuz

 

Sosyal Medyada Renk Değiştiren Elbise Tartışması

Kısa zamanda CNN International, Bussiness Insider ve USA Today gibi medya organlarının da dikkatini çeken elbise, ünlüleri de ikiye böldü.  Amerika’lı genç sanatçı Taylor Swift’ten, Kim Kardashian’a oyuncu BJ Novak’tan Justin Bieber’a kadar neredeyse bütün ünlüler elbise tartışmasına katıldı.


-------- Sponsorlu --------

tartisilan-elbise-resmi

Bu elbiseyi neden herkes farklı renkte görüyor? İşte size bilimsel açıklaması

Fotoğrafın değişik renklerde görülmesinin tabiki de bilimsel bir açıklaması var. Bu hususla ilgili en basit açıklama fotoğrafın optik bir yanılsama olduğu. Farklı bir tanımlama ile, çevremizdeki nesnelerin yansımaları farklı dalga boylarıyla gözümüze ulaşıyor ve insan beyni nesnelerin rengine bu şekilde karar veriyor.

Fotoğraf ile ilgili dijital bir analiz yapan Wired’ın iddiasına göre, fotoğraftaki elbisenin siyah renkli süsleri aslında turuncu gibi görünüyor ve bu yanılgıyı algılamada değişiklik gösteren insan beyni de elbisenin 2 farklı renkte görülmesine yol açıyor. Wired’a göre, bu tamamen insan beyninin algıladığı renklerin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Ünlü Kim Kardashian’ın Yorumu

kim-kardishan-yorumu-elbise

12 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir