Evde Saksıda Limon Nasıl Yetiştirilir?

Evde, Balkonda, Terasta Limon Yetiştirmek İçin Neler Gerekir, Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir, Saksıda Limon Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bilgi Doktoru – Son günlerde evde maydanoz, domates, biber, çilek yetiştirmek çok moda. Pek çok kişi bunlar gibi sebze ve meyveleri saksıda yetiştirerek evinde ufak bir bahçe oluşturuyorlar. Bu sebeple balkon veya teras çiftlikleri günden güne daha tanınmış hale geliyor. Tek seçenek sadece küçücük saksılarda yetişecek meyve ve sebzeler değil tabiki.

Evinizde, balkonunuzda ya da terasınızda Limon yetiştirmeyi istiyorsanız, o da mümkün. Fakat bu konuda neler yapmanız, hangi adımları izlemeniz gerektiğini ve konu ile ilgili en ufak bir ayrıntıyı bile bilmeniz şart.

Saksıda limon yetiştirmek için dikkat edilecek Püf Noktalar

Öncelikle salatalarınızda kullandığınız limonun çekirdeklerini çıkarın. Dibine çakıl taşları yerleştirdiğiniz cam bir kavanoza koyacağınız nemli pamuğu 2 kat yaparak arasına limon çekirdeklerini dizin ve filizlenmelerini bekleyin.

– Eğer limonlarınızın tozlaşmayla meyve vermelerini istiyorsanız bu işlem için bir kaç adet çekirdek kullanmalısınız. Yoksa tek limon çekirdeği meyve veremeyeceği için aşılama tekniğiyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Metal bir saksı kullanın
Filizlenen limon için yapmanız gereken ilk şey onu bir saksıya yerleştirmektir. Saksı seçerken metal olanlardan tercih etmelisiniz. Bu sayede topraktaki demir eksikliğini gidermiş olursunuz. Metal konserve kutularını kullanabileceğinizi unutmayın…

Sulama işleminde dengeyi sağlayın
Limon biraz nazlı bir bitki olmasından çok fazla veya oldukça az su vermeniz bitkinizin oluşumunu etkileyecektir. Çok az sulamak yalnızca kökleri geliştirecek çok aşırı sulamak ise köklerin çürümesine neden olacaktır. Bu yüzden dengeyi sağlamalısınız.


-------- Sponsorlu --------

Saksının Yerini çok fazla değiştirmeyin
Bunun dışında limon rahatsız edilmemesi gereken bitkilerdendir. Limonunuzun olduğu saksının sıklıkla yerini değiştirmeniz karşılaşmak istemediğiniz bir duruma neden olabilir. Saksının yerini çok aşırı değiştirdiğinizde limonun yapraklarını dökmeye başladığını görebilirsiniz.

Limonunuzu sinirlendirmemek için onu sabit kalabileceği bir yere yerleştirmeye özen gösterin. Bu yerin güneşi doğrudan görmeyen bir yer olması limon ağacınızın daha hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

Ortamın Isısı Çok Önemli
Dikkat etmeniz gereken en önemli husus limonunuzu ısı yayan peteklerden uzak tutmaktır. Limon ağacı çok soğuk ve çok sıcak havalara dayanamayacak kadar hassastır. Böyle bir durumda yeşil yaprakların kahverengiye dönüştüğünü görebilirsiniz.

Güvercin Gübresi ya da Pirinç Suyu
Limonunuzun daha iyi beslenmesi için besin desteği olarak güvercin gübresi kullanabilirsiniz. Bunun haricinde pirinci yıkadığınız suyu da bu noktada kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemi de devamlı yapmayınız.

Aşılama İşlemi

Tek bir limon çekirdeği diktiyseniz ağacınızın meyvelerini görebilmek için aşılama yapabilirsiniz. Bunu yaparken zirai bilgiye sahip birinden yardım almanız gerekebilir.

Zararlılardan Koruyun

Küçük zararlılar limonunuza bulaşmaya başlarsa derhal müdahale etmelisiniz. Limonunuz evde olması sebebiyle böcek ilaçlarını tercih etmeyiniz. Bu gibi zararlıları bir bıçağın ucuyla veya tırnağınızla temizleyebilirsiniz.

9 YORUM

 1. Ali

  Slm ben evde saksıda limın yetiştiriyorum bazen kuruyor bazen yaprak döküyor çok çiçek açıyor bezen meyve zeytin kadar oluyor döküyor 200 çiçekten 5 meyve anca oluyor ne yapmalıyım çokta dikat ediyorum her hafta yarım litre su veriyorum 20 litrelik saksı

  • Nazım

   Limon zaten açtığı çiceğin %5 ini anca tutar yani besleyebileceği kadarını tutar dökme olayına gelince susuzluk aşırı sulama ve gıdasızlıktan meyvesini döker

 2. Barış

  Potasyum eksikliğinden olması muhtemel. Genc yapraklara nazaran yaşlı yapraklarin kenarlarında k.rengilesme oluyor, döküyorsa potasyum. Yapraklarda genel olarak bir sararma, açık yesil olma durumu varsa azot eksikliği olabilir Ali.

 3. Çiğdem

  İlk pamugun arasında olduğu aşamada sıcakmı soğuk ortamdamı durması lazım birde pamuk kuruyunca ıslatmak gerekir mi.ekeceğimiz toprak karışımı nasıl olmalı? Metal saksı boyutu ne olmalı ☺

 4. fatma erl

  slm.kavanoza cakıl taslarını koydum pamugun arasına 5 adet limon çekirdeği koydum .12 gun oldu çekırdeklerdfe kuflenme olustu.arada su doktum çok az ama filizlenme yok

  • Ahmet

   Pamuğun arasına koyduğumuz çekirdeklerin dışındaki zarı pamuğun arasına koymadan önce almanız gerekiyor daha çabuk filizleneceltit

 5. Emine

  Men ben kışın direk saksıya diktim uc dört tane çekirdek ,hepsi çıktı napiyim,fazla fazla olsunlar mı ,bı de kamkat çıkmıştım aynı saksıya o da çıktı ,hurma da dikmistim ,o da çıktı,hurmayı başka saksıya aldım ama ,kamkat ve limonlara dokunmadim,korkuyorum eskiden. De denemelerim oldu beş santim olunca saksıya degistirmistim ,kurumustu bekliyorum şimdilik teşekkür ederim

 6. Zehra

  7 adedet limon çekirdeği filizlendi saksıya dikerken asılama yapmıcam 2limon filizini birlikte dikersem aşılanirmî cevab verirseniz sevinirim.tesekkurlet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir