Damar Tıkanıklığına ve Kalp Sağlığına Kahve

Güney Kore’de, çalışma ortamlarında düzenli olarak sağlık denetiminden geçen 25 bin kadın ve erkeğin incelenmesi sonrasında, hergün 3 ile 5 fincan kahve içen kişilerde, kalp rahatsızlıklarına daha nadir rastlandı. Bu durum, kahvenin kalp için faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu tartışmalarını tekrar gündeme getirecek.

nescafe-kahve-kopukluKahvenin Damarlardaki Tıkanıklığı Açtığı ve Kalp Dostu olduğu iddia ediliyor…

Kahvenin kalp ve damar sağlığı üstündeki etkileri konusu ile ilgili büyük bir karmaşa var. Bazıları araştırmalarda kahve içmekle aşırı kolesterol ve tansiyon gibi kalp rahatsızlığı riski oluşturan faktörler arasında ilişki belirlemiş; bazıları ile araştırmalarıyla kahve içmenin kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşıdığını tespit etmiştir.

Kahvenin fayda ve zararları konusu ile ilgili net bir sonuca ulaşamazken Heart isimli yabancı bir dergide yayımlanan son araştırma tartışmalara bir yenisini daha ekliyor.

Damarlarda Kalsiyum Birikmesi

BBC Türkçe’de bulunan habere göre, Güney Kore’deki incelemelerde kalp damar sağlığı taraması yapıldı ve bilhassa atardamarların duvarlarında ufak oranlarda kalsiyum birikmesi olup olmadığı değerlendirildi. İnceleme kapsamındaki insanların hiçbiri kalp hastası olmasa da, her 10 kişi içerisinden bir çoğunda damarlarında gözle görülecek derecede kalsiyum birikmesi tespit edildi.


-------- Sponsorlu --------

Kahve İçmek Faydalı mı yoksa zararlı mı?

Ardından bu tarama sonuçları, çalışmaya katılanların günde ne kadar kahve içtikleri kıyaslandı. Bu bireylerin sigara alışkanlıkları, spor yapıp yapmadıkları, anne – babalarında kalp hastası olan kimsenin olup olmadığı gibi diğer risk öğeleri da incelemelerde değerlendirildi. Günde 1-2 fincan kahve içenlerin kalp damarlarında, daha fazla kahve tüketen ya da hiç kahve içmeyen kişilere kıyasla daha az kalsiyum birikmesine rastlandı.

Uzmanlar, bu neticenin doğrulanması ve tüketilen kahve le kalsiyum birikmesi arasındaki bağlantının açıklanabilmesi için daha çok araştırma yapılmasının gerektiğini söyledi.

Kahvenin içerdiği kafein ve diğer maddelerin insana fayda mı, zarar mı verdiği, netlik kazanmış değil.

İngiltere Kalp Vakfı’ndan Victoria Taylor, “Bu bulguları genelleştirirken çok dikkatli olmak lazım. Yoksa bu, İngiltere’dekinden farklı beslenme ve hayat tarzına sahip Güney Koreliler üstünde yapılmış bir araştırma” dedi.

turk-kahvesi-zayiflatir-mi

Günlük Ne Kadar Kahve İçebilirim?

ABD ‘li uzmanlara göre günlük 400 mg. kafeinin, pek çok sağlıklı erişkin için güvenilir bir rakam olduğunu dile getiriyor.

İngiltere’de ise günlük kafein tüketimi sınırı konusu ile ilgili, gebe kadınlar haricinde, bir öneri yok. Hamile kadınların günlük 200 mg. kafeini aşmaması öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir