Ekmek Bağımlılık Yapar mı

Yapılan araştırmalar ve uzmanların söylediği ekmeğin bağımlılık yaptığını gösteriyor. Bu bir iddia tabiki. hatta bu iddia o kadar baskın ki, ekmek sigaradan alkolden bile daha fazla bağımlılık yaptığı dile getiriliyor.

İç hastalıkları uzmanı Özgür ŞAMİLGİL atv haber ekranlarında aşırı ekmek tüketimlerine ve toplumun ekmeğe olan bağımlılıklarına dair açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar; “Bu bir takım uyuşturucu maddelere olan bağımlılıktan çok daha öte bir bağımlılık. Yapılan hayvan deneyleri bunu ispat etmiş durumdadır.Bu bağımlılık sürekli ekmek yemeye neden oluyor. Lifleri arındırıp, ekmeği beyazlatıp saf beyaz hale getirdiğimizde kan şekerimiz çok çabuk yükseliyor. Çünkü lifler şekerin emilmesini engelliyor. Dolayısıyla yedikçe yiyesimiz geliyor. Son yıllarda artan obezitenin de ana nedeni burada ortaya çıkıyor” dedi.

Beyaz Ekmek Bağımlılık Yapıyor

Uzmanlar beyaz ekmek yemenin bağımlılık yaptığını ifade etti. Genellikle ekmeklerin sağlığa zararlı olduğunu vurgulayan uzmanlar, ekmek tüketimini azalmanın yerine yediğimiz ekmeğin kalitesini artırma bildirisini yaptı.

Ekmeği gereğinden çok yiyiyoruz ve aynı şeker gibi “beyaz ekmek” de bağımlılık yapabiliyor. Ayrıca başka bir durum daha var ki ekmeklerimiz genel olarak sağlıklı ekmek çeşitlerinden olmuyor.


-------- Sponsorlu --------

Ekmeklerin yapımında kullanılan katkılar konusu ile ilgili de şüphelerimiz var. Aşırı miktarda tuz konulduğuna da değinmek istiyorum.

Nasıl Ekmekleri Yemeliyiz

Ekmek yemeyi bırakmak yerine yediğimiz ekmeklerin kalitelerini arttırmak ve miktarı azaltmamız gerekir.
Mümkün olduğu kadar tam tahıllı ekmeklerin üretilmesini isteyeceğiz. Ekşi mayaların kullanılması lazım.

Diyetisyenlerin Ekmek Tüketimi ile ilgili Önerileri

Ekmek yemeye son verme konusuna kimi diyetisyenler çok da sıcak bakmıyor. Dayandıkları temel konu “ekmeği bırakırsak B vitaminlerini nereden karşılayacağız” yaklaşımı oluyor. halbuki baklagiller (bilhassa kuru fasulyeyle hazırlanan yemekler beslenme alışkanlıklarımızın ciddi bir bölümünü oluştururı) ve atıştırmalık amacıyla kullandığımız kuruyemişlerin her biri birer B vitamini kaynağıdır. Ayrıca bu 2 grup gıda da yalnızca B vitamini değil, ekmeğin haricinde bitkisel protein, bol miktarda E vitamini ve sağlığa yararlı mineraller ile posa/lif, omega-3 yağı, doğal antioksidanlar bulunduruyor.

Beyaz ekmek problemi

Uzmanlara göre 1 tabak unla 1 tabak beyaz pirinç ya da 1 tabak tuz, şeker arasında önemli bir fark bulunmuyor. Ve gayet iyi biliyoruz ki yaşadığımız sağlık problemlerinin bilhassa obezite ve kilo alma, insülin direnci/gizli diyabet/erişkinlik çağı şeker hastalığı gibi sorunların arkasında şeker tüketimi oranları un/nişasta tüketimindeki artış mevcuttur. Bilhassa beyaz ekmek tüketimi konusu ile ilgili yalnızca ekonomik sebeple değil, bilgisizlik sebebiyle de ne yazık ki dikkatsiz davranmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir