Soya Faydaları

Soya Doğu Asya ve Uzakdoğu’ da yüzyıllardan beri kullanılan hem yiyecek hem hem de ilaç şeklinde tüketilen bir bitki çeşididir.

Son dönemlerde Türkiye’de de kullanımı son derece artan soyanın teknolojik yöntemler kullanılarak kullanım alanları ve farklı türleri ile çok güzel tatlar da meydana çıkmış. Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk‘da, soya bitkisinin vücudumuzu birçok hastalığa karşı koruduğunu ifade etti.

Soyadan Hangi Ürünler Elde Edilir?

Ülkemizde de kullanılan ve bilinen isimleri ile soya ürünleri; soya filizi, eti, unu, sütü, sosu, kepeği, şekerlemeleri ile miso, tempeh ve tofudur.

Tofu; soya sütünün kesilmesi ile elde edilen yumuşak bir soya çeşididir. Oldukça kaliteli proteinleri içerir. Bilhassa fermente edilmiş, tahıl ile soyanın karıştırılmasıyla yapılan soya ürünleri diğerlerine göre diyetin aminoasit ve protein kaynağını oluştururken lezzetini de arttırır.


-------- Sponsorlu --------

Miso; fermente soya fasulyesinden elde edilen salçadır ve terlemeyi düzenleyerek rahatsızlıklara karşı dayanıklılık oluşturan soya çeşitlerindendir.

Soya ürünleri; B vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor gibi çoğu vitamin ve minerali içerdiği için yetişkin kişiler ve çocuklar için oldukça önemli bir kaynaktır. Soya ile yapılan araştırmalar sonucunda soyanın çoğu sağlık problemlerini azalttığı tespit edilmiştir.

Soyanın Faydaları Nelerdir?

Soya yağının yaklaşık yüzde 3 oranında içerdiği doğal lesitin; kalp damar sistemimizi koruyarak kan dolaşımını olumlu yönde etkiler ve kan kolesterol, homosisteinini azaltarak damar tıkanıklıklarını ve ani kalp krizini önler.

Menopozlu Kadınlara Soya Önerisi

Soya ürünlerinden tofu bitkisel östrojen içerdiği için menopoz öncesi bayanlarda doğum kontrol amacıyla, menopoz ardından bayanlarda osteoporoz ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmak üzere kullanılabilir.Soya bunun yanı sıra kanser hastalığı ile mücadele eden bir bitkidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir