Mor Patates ile Zayıflama

Kilo verdiren patates

Tavsiye edilen diyet sırları arasında dünyanın en ideal formüllerinden biri olarak bilinen mor patates ile diyette adeta bir mucize yaşanıyor.

Patates olarak isimlendirilmesine rağmen işin aslında patates ailesinde olmayan mor tatlı patatesin dünyanın en uzun yaşayan Okinawa toplumunun sağlık sırrı besinleri içerisinde bulunduğunu açıklayan Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, Convolvulaceae ailesinde bulunan mor tatlı patatesin rengi ve sağlık açısından faydaları ile özel bir yere sahip olduğunu hatırlattı.

Ağıllı, “Mor patates, güçlü antioksidan içeriğe sahip antosiyanin pigmenti içeriyor. Bu pigment ahududu, yaban mersini, kırmızı üzüm, pancar, böğürtlen, vişne, siyah havuç, kırmızı turp ve lahanaya renk veren pigmentlerle aynı pigmenttir.

Yaban mersini yüksek antioksidan kapasitesi ile bilinirken mor tatlı patates % 150 daha çok antioksidan kapasiteye sahiptir. Mor patatesin güçlü antioksidan içeriği hücre yaşlanmasını engelleyerek, Alzheimer hastalığının yavaşlamasını sağlar, kan yağlarını azaltır ve kansere karşı koruma görevi sağlar” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Diyabet Hastalarına Faydaları

Antosiyanin içeriğinin insülin salınımını çoğaltarak kan şekerinin düşürülmesinde etkili olduğunu dile getiren Ağıllı, diyabet hastalarında light süt ve mor tatlı patates ile hazırlanabilen pürenin lezzetli ve kan şekerini dengeleyici bir alternatif olduğunu hatırlattı. Eda Ağıllı, yapılan araştırmaların mor tatlı patatesin nişasta parçalayıcı enzimi inhibe edip nişastanın kan şekerine dönüşmesini azalttığını bildirerek sözlerine şu şekilde devam etti;

“Bu durum, mor patatese düşük glisemik indeks özelliği kazandırmaktadır. Düşük glisemik indekse sahip gıdalar uygun oranlarda kullanılırsa iştah kontrlü sağlanır, ağırlık kayıplarını destekler. Yüksek glisemik indekse sahip normal patatesler kilo verme diyetlerinde diyetin ‘yasaklı besin’ sınıfında yer alırken, mor tatlı patates bu alanda gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Mor Tatlı Patates Yiyenler

Yapılan farklı bir araştırmada günde yaklaşık 7-8 adet mor tatlı patates yiyen kişilerde ağırlık artışı olmadığı görülmüştür. Mor tatlı patatesin A vitamini, C vitamini ve manganezden zengin içeriği bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca bakır, potasyum ve diyet lifi için ideal bir kaynaktır. Kan basınçlarını dengeler.”

Zayıflatan Mor Patates Diyeti

Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, içerisinde mor tatlı patatesin bulunduğu bir diyetin kişinin hem sağlıklı beslenmesini hem de sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir