Sivilce İçin Muz Kabuğu

Muz Kabuğunun bilmediğimiz bir çok yararı vardır. Bu yazımızda Bilgi Doktoru okurları için Muz Kabuğunun Cilt Sağlığına etkilerinden bahsedeceğiz.

 

Sivilce İçin Muz Yöntemi

Muz kabuğu antibiyotik etkilidir. Gece uyumadan önce cildinizde bulunan sivilcelerin üzerine muzun kabuğunu sürün. Ertesi gün uyandığınızda kalkıp sürdüğünüz bölgeyi yıkayınca değişimi fark edeceksiniz.

Bu durum cildinizi bir sinek veya böcek ısırdığı zamanda geçerlidir. Sineğin ısırdığı bölgeye muz kabuğunu sürdükten sonra hemen kaşıntınızı ve kızarıklığı geçirdiğini göreceksiniz.

 

Kıymık Batmasında Muz Yöntemi

Cilde batan kıymığı çıkarmak için cımbızla uğraşmanıza gerek yok. Biraz kararmış muz kabuğunu kıymığın battığı bölgeye koyarak bantlayın ve gece boyunca muz o bölgede kalsın. Sabah uyanınca muzun içinde bulunan enzimlerin deriyi hafifçe  soyarak kıymığı cilt yüzeyine taşıdığını göreceksiniz. Bu şekilde kıymıktan rahatlıkla kurtulmuş olacaksınız

 

Muz Kabuğu Siğilleri Geçir mi?

Kıymıkta olduğu gibi birkaç hafta boyunca her gün siğil alanının üzerine aynı şekilde bir uygulama yaparsanız, siğillerde de oldukça etkili olmaktadır. Muz potasyum deposu olması sebebiyle tansiyonu düşürmede etkilidir  ve kas güçsüzlüğünü azaltmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

 

İlk önce olgunlaşmış muzun kabuğunu soyun. Kabuğu soyarken etli kısmın kabukta kalmasına özen gösterin. Kabuğun iç tarafındaki etli kısmı sıyırarak ezin. Vazelin ile karıştırın ve sıkıntılı yere 2 – 3 gün kadar uygulayın.

Muz kabuğunu kullanarak dairesel bir hareketle gümüşlerinizi narin bir şekilde ovalayın. Çatlak kısımlara özellikle dikkat edin. 1 – 2 dakika kadar bekleyin, daha sonra kuru kumaş parçasıyla gümüşleri temizleyebilirsiniz.

 

Cilt İçin Muz Maskesi

Kuru cilt kırışıklıklarında muz maskesi yöntemi çok etkili doğal nemlendirici görevi görmektedir. Olgunlaşmış muzu ezerek 1 adet yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı krema ile karıştırınız, sonrasında cildinize sürerek 10 – 15 dakika kadar bekleyin. 15 dakika geçtiğinde ılık su ile bölgeyi yıkayın. Belirttiğim yöntemi sertleşmiş ve kuru olan elinizin yumuşatılması amacıyla da uygulayabilirsiniz.

Muz Yöntemini kullanan değerli okurlarımızın sonuçları ve tecrübelerini bizlerle paylaşmasını isteriz. Sağlıcakla Kalın sevgili Bilgi Doktoru okurlarım.

 

7 YORUM

  1. Pingback: Muzun Kalbe Faydası | Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Cilt Güzelliği ve Sivilceler için Kereviz Faydaları » Bilgi Doktoru

  3. Pingback: Muz kabuğu ile zayıflama (Ender Saraç) — Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir