Sarhoş Olmamak İçin Ne Yapılmalı

Sarhoş Olmamak İçin Yapılması Gerekenler – NE YAPMALI

Şarap içerken sarhoş olmamak istendiği takdirde en kolay yol­lardan birisi, “menekşe taşı”ndan 2-4 tane şarap kadehine atmaktır, “benefş taşı, benevş”de denilen menekşe taşı bir çeşit lal olup şekilli­ce ve koyu renkli olup fazla kıymetli olmayan, yüzük taşı yapılan bir taştır. Bu taşın parçalarından bir miktar kadehe koyup içildiği takdir­de şarap sarhoş etmez.

Sarhoş Olmamak İçin Yöntem

Sarhoş olmamak için diğer bir yöntem de içmeden önce az bir miktar pelin otu (afsentin) yemektir. Ayrıca, iki gram kadar ravend-i çini” şarapla ezilip içilir. Bir iki kaşık sığır yağından yapılan sade yağ­dan aç karnına içmek de sarhoş olmamak için faydalıdır. Yağ, koyun yağından yapılmış olmamalı ve ısıtarak içilmelidir.

Sarhoş olmamak için etkisi tecrübe edilmiş bir diğer yöntem de kereviz yaprağını içmeden önce veya içerken bol miktarda yemek­tir. Kereviz yaprağı, şarabın midede hazmedilmeden idrarla atılma­sını sağlar.

sarap-kadehi-icki

Sarhoş Olunca Nasıl Hızlı Ayılırım

Sarhoşluktan çabucak ayılmak istenirse; sirke su ile karıştırılıp üç kadeh kadar içilir. Ekşi ayran içmek de faydalıdır. Kafur ve sandal koklanır. Ayrıca gül yağı, gülsuyu ve sirke karıştırıp başa sürülür.