İçilen Sular

– İyi su tadı lezzetli, görünüşü berrak olan akar ırmak suyudur. Su içildiğinde tatlı lezzet vermeli, saf olmalı, midede çabuk sindirilebilen, hafif olup çabuk ısınıp soğuyan özelliklere sahip olmalıdır.

AKAR SU

– En iyi su akar ırmak suyudur. Bu akar su öncelikle temiz toprak veya taş üzerinden akmalı ve üstü açık olmalıdır. Akarsuya otlar,yapraklar karışmamalı ve zararlı ağaçların köklerine uğramamalıdır. Akar su derin olmamalı, güneş ışıkları dibine kadar işlemeli ve suyu ılıtmalıdır.

YAĞMUR SUYU

– Akar ırmak suyundan sonra iyi su olarak yağmur suyu gelir. Kış yağmuru, yaz yağmurundan daha iyi kalitelidir.


-------- Sponsorlu --------

PINAR SULARI

– Pınar suları ağır sulardandır ve çok tercih edilmez. Pınardan kaynayan sular, çıktığı yerdeki topraktan aldığı maddeler ve gazları barındırır. Ancak bu sular akarsu haline geldiğinde kalitesi iyileşir.

ACI SU İÇTİM, NE YAPMALIYIM?

– Kirli olmadığı halde tadı kötü, acımsı sular içmek mecburiyetinde kalındığında zararını giderecek olan sirke ve sirkeli bal şerbeti içilmelidir.

– Acı suyu olan yerde yaşayan insanlar yağlı ve tatlı yiyecekler yemelidirler ki zararları telafi edilsin.

BULANIK SU İÇMEK

– Suyu bulanık olan yerde yaşayıp da bu suları içmek zorunda olanlar soğan veya sarımsak yemelidirler. Özellikle sirkede turşu haline getirilmiş soğan daha da faydalıdır.

Durgun su içmek mecburiyeti olunduğunda sıcak yiyecek yememeli, bunun yerine soğuk yiyeceklerle beslenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir