Spor Yapmanın Yararları

Sporun Faydaları Nelerdir

Spor yapmak; vücutta oluşan zararlı fazlalıkların atılması, uzaklaştırılması ve sağlığın korunmasında gerekli tedbirlerdendir.

Sporun sağlığa etkileri;

İnsanlar her gün çeşitli ve birbirinden farklı yiyecekler yerler. Bunların bir kısmı mizaca uygun düşmeyebilir veya ihtiyaçtan fazla yiyecek yenmiş olabilir. Bunların sindirilmesinden sonra harcanmamış olan “fazlalar” damarlarda kalır. Bu fazlalıkların vücuttan atılması gerekir.

Böyle durumlarda spor, vücuttaki harareti arttırarak hem yenen yemeğin sindirilmesine yardımcı olur, hem de daha önce yenmiş yemeklerden yakılamayan, damarlarda kalmış olan fazlalığın, ilaca gerek kalmadan harcanması ve atılmasını sağlar.


-------- Sponsorlu --------

bilincsiz-yapilan-spor-bel-fitigi

Spor Yaparak Fazlalıkların Atılması

Burada çok açık olarak sporun sağlık açısından en önemli faydası “fazlalıkların atılması” konusunda yardımcı olduğudur.

Spor yaparken öyle hareket etmelidir ki beden kızmak ve terleme mertebesine gelmelidir. Bu şekildeki spordan sonra insana bir sevinç, neşe gelir ve iştah artar.

 

Spor Yapan İnsan Profili

Spor yapmak; organları, eklemleri ve bedeni kuvvetlendirir. Spor yapan bir insan zor işleri kolaylıkla yapar ve bedensel hastalıklara yakalanmaz. Çünkü o hareket sebebiyle madde esas unsurlarına ayrılır ve hastalığın ortaya çıkması için ortam oluşmaz. Bazı mizaç hastalıkları dahi düzelir, hasta sıhhat bulur. Spor bedeni düzeltir, ciltteki gözenekleri genişletir ve terle birçok madde oradan dışarı atılır.

1 YORUM

  1. Pingback: Spora başlamak istiyorum » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir